• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ და თავშესაფრისა და მიგრაციის საკითხებში ბელგ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ და თავშესაფრისა და მიგრაციის საკითხებში ბელგიის სამეფოს სახელმწიფო მდივანმა ერთობლივი პრესკონფერენცია გამართეს
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ და თავშესაფრისა და მიგრაციის საკითხებში ბელგიის სამეფოს სახელმწიფო მდივანმა, ნიკოლ დე მურმა სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“ გამართულ პრესკონფერენციაზე ევროკავშირსა და შენგენის სივრცეში უვიზო მიმოსვლასთან დაკავშირებული საკითხები შეაჯამეს.
ალექსანდრე დარახველიძემ ერთობლივი პრესკონფერენცია მისასალმებელი სიტყვით გახსნა. შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ და თავშესაფრისა და მიგრაციის საკითხებში ბელგიის სამეფოს სახელმწიფო მდივანმა მიმოიხილეს ორმხრივი თანამშრომლობის მნიშვნელოვანი საკითხები და უვიზო მიმოსვლის ამოქმედების შემდეგ არსებული გამოწვევები, ასევე, მათ საპასუხოდ საქართველოს მთავრობისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გატარებული ზომები.
"ვიზალიბერალიზაციის ამოქმედების შემდგომ, ჩვენი ქვეყნის ნახევარ მილიონზე მეტმა მოქალაქემ ისარგებლა ამ შესაძლებლობით და მილიონ ნახევარზე მეტი ვიზიტი განხორციელდა ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში. ჩვენი მოქალაქეების აბსოლუტური უმრავლესობა იცავს იმ წესებს, რაც დადგენილია ამ შეთანხმებით, თუმცა, არის გარკვეული გამონაკლისები, როდესაც ხდება გარკვეულ შემთხვევაში ვადების დარღვევა, ასევე, ადგილი აქვს უსაფუძვლოდ თავშესაფრის მოთხოვნის შემთხვევებს. სწორედ ამ გამოწვევებზე იყო შეხვედრის დროს საუბარი. ჩვენ დავსახეთ გეგმები თუ როგორ უნდა ვიმუშაოთ ამ მიმართულებით, ქალბატონ სახელმწიფო მდივანს ასევე გავაცანით შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან გადადგმული ნაბიჯების შესახებ ინფორმაცია.
მოგეხსენებათ, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოლიციის ატაშეები ევროპის 19 ქვეყანაში ახორციელებენ თავიანთ მანდატს, ოპერატიულად ვცვლით ინფორმაციებს. ასევე, საქართველოს საზღვრებზე და აეროპორტებში აქტიურად მოქმედებს გასვლის კონტროლის სისტემა, რაც გულისხმობს ევროპაში შესვლისთვის საჭირო დოკუმენტაციის საქართველოს საზღვრებზე შემოწმებას და დღეის მდგომარეობით, უკვე საქართველოს 3000-ზე მეტ მოქალაქეს შეეზღუდა ევროპის ქვეყნებში შესვლა იმის გამო, რომ მათ არ ჰქონდათ საბუთები წესრიგში.
უკანონო მიგრაცია და თავშესაფრის დაუსაბუთებლად მოთხოვნა არ არის ახალი პრობლემა. აღნიშნული პრობლემის წინაშე ჩვენი ქვეყანაც დგას. ბოლო 8 წლის განმავლობაში გაათმაგდა საქართველოში უსაფუძვლოდ თავშესაფრის მოთხოვნის შემთხვევები.
ჩვენ სრულად განვაახლეთ საქართველოს კანონმდებლობა და იგი დაახლოებულია ევროპულ სტანდარტებთან, რათა საქართველომ თავშესაფრის მაძიებლებთან მიმართებაში სწორი და სამართლიანი პოლიტიკა აწარმოოს.
შეხვედრის ფარგლებში, ქალბატონ სახელმწიფო მდივანთან დავსახეთ გეგმები, რა მიმართულებით შეიძლება ვითანამშრომლოთ ორივე სახელმწიფომ იმისათვის, რომ მნიშვნელოვნად შემცირდეს ვადის დარღვევის შემთხვევები, ასევე, თავშესაფრის დაუსაბუთებლად მოთხოვნის რაოდენობა", - განაცხადა ალექსანდრე დარახველიძემ.
შეხვედრაზე მხარეებმა ხაზგასმით აღნიშნეს სამართალდაცვით სფეროში ორ ქვეყანას შორის არსებული წარმატებული და ნაყოფიერი თანამშრომლობა. ალექსანდრე დარახველიძემ ასევე ყურადღება გაამახვილა ევროპასთან თავისუფალი მიმოსვლის პოლიტიკურ და პრაქტიკულ მნიშვნელობაზე საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესში.
"მინისტრ გომელაურთან მქონდა საკმაოდ ნაყოფიერი შეხვედრა. კიდევ ერთხელ დავადასტურეთ, რომ საქართველოსა და ბელგიას კარგი პარტნიორული ურთიერთობები აქვთ. მოხარული ვართ, გავუღოთ კარები იმ ქართველებს, რომლებსაც სურთ, ისწავლონ ან იმუშაონ ბელგიაში. ამისათვის კი ჩემს ქვეყანაში სპეციალური პროცედურები და კრიტერიუმები არსებობს.
ერთ-ერთი მიზეზთაგანი, რისთვისაც ჩამოვედი, არის ამ პროცედურების კიდევ უფრო კარგად ახსნა. რაც შევამჩნიე, არის ის, რომ ვრცელდება „ფეიკ ნიუსები“ ბელგიაში მიგრაციასთან დაკავშირებით. არსებობს კანონიერი და არაკანონიერი მიგრაციის გზები და უმნიშვნელოვანესია, რომ ქართველებს ჰქონდეთ სწორი ინფორმაცია ბელგიაში კანონიერი გზით მიგრაციასთან დაკავშირებით, იმისათვის, რომ ბელგიაში ჩასვლისას არ დახვდეთ უსიამოვნო მოულოდნელობები.
მსურს, სამ ასპექტზე გავამახვილო ყურადღება. პირველი - ქართველების მიერ თავშესაფრის მოთხოვნის შემთხვევების ძალიან მცირე ნაწილი კმაყოფილდება, რადგან ბელგიამ საქართველო უსაფრთხო ქვეყნების სიაში შეიყვანა. მეორე - თავშესაფრის მოთხოვნა არასოდეს კმაყოფილდება ეკონომიკური მდგომარეობის საფუძველზე. უარყოფითი გადაწყვეტილებების მიღება ხორციელდება ძალიან სწრაფად და მათ, ვინც კრიტერიუმებს არ აკმაყოფილებენ, სასწრაფო წესით უნდა დატოვონ ქვეყანა. ისინი, ვინც ბელგიას ტურისტულად ეწვევიან, უნდა აკმაყოფილებდნენ შესვლის კრიტერიუმებს და დარჩენა მხოლოდ შეზღუდული დროით შეუძლიათ, ვიზის გარეშე. საზღვართან მოხდება სიღრმისეული შემოწმება.
მესამე - თუ თქვენ გაგაჩერებენ საზღვართან, ან არ გაგაჩნიათ ვიზა, თქვენ ქვეყნის დატოვებას მოგთხოვენ და თუ საჭირო გახდება, იძულებით დაგაბრუნებენ თქვენს ქვეყანაში. ჩვენმა ქვეყნებმა შეიმუშავეს ეფექტიანი პროცედურა, რაც ასევე მოიაზრებს მოგზაურობის აკრძალვას. ბოლო რჩევა, რაც მსურს მოგცეთ, არის ის, რომ საქართველო სწრაფად ვითარდება. მსურს, ვურჩიო ახალგაზრდებს, რომ განაგრძონ შესაძლებლობების მოძიება თავიანთ ქვეყანაში, აქ არსებობს შესაძლებლობები, ბელგიაში ცხოვრება კი ყოველთვის იოლი არ არის. მინდა, მადლობა გადავუხადო ქართულ მხარეს და მინისტრს მიგრაციის საკითხებში ეფექტიანი თანამშრომლობისთვის", - განაცხადა თავშესაფრისა და მიგრაციის საკითხებში ბელგიის სამეფოს სახელმწიფო მდივანმა, ნიკოლ დე მურმა.
პრესკონფერენციის ძირითადი ნაწილის დასრულების შემდეგ, ალექსანდრე დარახველიძემ და ნიკოლ დე მურმა მედიის წარმომადგენლების შეკითხვებს უპასუხეს.
საქართველოში რამდენიმედღიანი ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, თავშესაფრისა და მიგრაციის საკითხებში ბელგიის სამეფოს სახელმწიფო მდივანმა, ნიკოლ დე მურმა პრესკონფერენციამდე შეხვედრა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრთან, ვახტანგ გომელაურთან გამართა. მხარეებმა ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის აქტუალური საკითხები განიხილეს და სამომავლო ურთიერთობის კიდევ უფრო გაღრმავების პერსპექტივები დასახეს. შეხვედრაზე ასევე განიხილეს ევროკავშირსა და შენგენის სივრცეში საქართველოს მოქალაქეების უვიზო მიმოსვლასთან დაკავშირებული საკითხები და ამ კუთხით არსებული გამოწვევების საპასუხოდ შემუშავებული მექანიზმები.

• Joint press conference of the Deputy Minister of the Internal Affairs of Georgia...
Joint press conference of the Deputy Minister of the Internal Affairs of Georgia and the State Secretary for Asylum and Migration of the Kingdom of Belgium
The Deputy Minister of Internal Affairs, Mr. Aleksandre Darakhvelidze and the State Secretary for Asylum and Migration of the Kingdom of Belgium, Ms. Nicole de Moor summarized issues regarding the visa free regime with the EU/Schengen area at the press conference held in ‘Radisson Blue Iveria’ Hotel.
Aleksandre Darakhvelidze opened the joint press conference with the welcoming remarks. The Deputy Minister of Internal Affairs and the State Secretary for Asylum and Migration of the Kingdom of Belgium discussed the key issues of bilateral cooperation and challenges emerging since the visa-free travel, as well as the measures undertaken by the Government of Georgia and the Ministry of Internal affairs in response to the mentioned challenges.
‘Since the enforcement of visa-free travel regime, more than million citizens of our country have enjoyed this opportunity and conducted more than 1.5 million visits to various European countries. The absolute majority adheres to the rules of the visa-free travel dictated by the agreement, though there are cases of exceptions, when terms of staying are breached or the unfounded asylum applications are submitted. Those are the precise challenges that have been addressed during our meeting. We have outlined our plans envisaging efficient cooperation in this regard. Furthermore, we have discussed the measures undertaken by the Ministry of Internal Affairs with the Madame State Secretary.
As you are aware, the Police Attaches of the MIA are exercising their mandate in 19 EU countries, the information is being exchanged regularly. In addition, the exit-control system is efficiently operating at the borders of Georgia and the airports, which includes the inspection of all the necessary documents required for entry in Europe at the borders of Georgia. As of today, more than 3000 citizens of Georgia have been refused to depart the country, as their documents were not in compliance with requirements.
Illegal migration and unfounded claims for asylum are not the new problems. Our country also faces these problems. During the last 8 years, the cases of unfounded asylum applications have been increased 10 times in Georgia.
We have completely updated the legislation of Georgia and it is in compliance with the European standards so that Georgia can pursue a right and fair policy towards asylum seekers.
Within the framework of the meeting, we have elaborated plans together with the Secretary of State, regarding the cooperation between the two countries, in order to significantly reduce the cases of violation of the deadlines, as well as the number of unfounded requests for asylum”- stated Aleksandre Darakhvelidze.
The parties highlighted the significance of the existing successful and fruitful law enforcement cooperation between the two countries. Furthermore, Aleksandre Darakhvelidze emphasized the political and practical importance of visa-free travel in the process of Georgia’s European integration path.
“I had a very fruitful meeting with Minister Gomelauri. We have reaffirmed, that Georgia and Belgium have a good partnership relations. We are glad, to open doors to every Georgian, who wants to study and work in Belgium. For this purpose, there are special procedures and criteria in my country.
One of the reasons I have come here is to explain these procedures more clearly. What I have noticed is that, there is a spread of “fake news” regarding the migration to Belgium. There are legal and illegal migration routes and it is utmost important that Georgians have correct information on legal migration to Belgium, in order to avoid any kind of unpleasant surprises when arriving in Belgium.
I would like to emphasize on three aspects. First – the portion of the positive decisions on asylum application of Georgian citizens is small, as Belgium has awarded Georgia the status of Safe Country of Origin. Second – Asylum application are never accepted on bases of economic status. The negative decision is made rapidly, and those who does not satisfy the criteria have to leave the country immediately. Those who are visiting Belgium as a tourists, should meet with entering criteria and can stay without visa for the restricted period. They will be checked thoroughly at the border.
Third – if you are halted at the border, or if you don’t have the visa, you are required to leave the country, if there is the necessity, you may be forced to returned to your country. Our countries have elaborated the effective procedures, that also covers travel ban. The last advice, I would like to share with you, as Georgia is a rapidly developing country, I would like to advice Georgian young generation to continue seeking opportunities in their country, in Georgia you have opportunities, while living in Belgium is not always easy. I would like to thank Georgian side and Minister for effective cooperation regarding migration issues”- stated the State Secretary for Asylum and Migration of the Kingdom of Belgium, Ms. Nicole de Moor.
Following the main section of the press conference, Mr. Aleksandre Darakhvelidze and Ms. Nicole de Moor answered the questions of the media representatives.
Within the framework of the official visit in Georgia, the State Secretary for Asylum and Migration of Belgium, Ms. Nicole de Moor conducted her first meeting with the Minister of Internal Affairs of Georgia, Mr. Vakhtang Gomelauri. The parties discussed the actual areas of cooperation between the two countries and the perspectives of strengthening the future bilateral cooperation. Furthermore, the issues of visa-free travel to the EU/Schengen area and the mechanisms developed in response to the existing challenges have been considered.