• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმ...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ საქართველოს მე-6 პერიოდული ანგარიშის განხილვაში მონაწილეობა მიიღო
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ მონაწილეობა მიიღო ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კომიტეტის (CEDAW) მიერ საქართველოს მე-6 პერიოდული ანგარიშის განხილვაში.
მიმდინარე წლის 8 თებერვალს, გაერო-ს ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის კომიტეტის 84-ე სესიაზე განხილულ იქნა ,,ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ” კონვენციის შესრულების თაობაზე საქართველოს მე-6 პერიოდული ანგარიში.
საქართველოს დელეგაციას ხელმძღვანელობდა პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში - ნიკო თათულაშვილი, ხოლო დელეგაციის შემადგენლობაში შედიოდნენ აღმასრულებელი, საკანონმდებლო და სასამართლო ხელისუფლების წარმომადგენლები.
აღნიშნულ განხილვაზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმოადგენდა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე - ალექსანდრე დარახველიძე.
ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კომიტეტს ქართულმა მხარემ ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდა საანგარიშო პერიოდში ეროვნულ დონეზე კონვენციის იმპლემენტაციის მიზნით განხორციელებული მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო და ინსტიტუციური რეფორმების შესახებ.
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ყურადღება გაამახვილა სამინისტროს მიერ გადადგმულ იმ ქმედით ნაბიჯებზე, რომლებიც ემსახურება ქალთა მიმართ ძალადობის და გენდერული ნიშნით ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლას.
განხილვის ფარგლებში, საქართველოს დელეგაციამ ასევე უპასუხა კომიტეტის წევრების შეკითხვებს კონვენციის იმპლემენტაციასთან დაკავშირებულ საკითხებზე.
გაეროს ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ კომიტეტის წევრები არიან დამოუკიდებელი ექსპერტები, რომლებიც ახორციელებენ მხარე სახელმწიფოთა მიერ ,,ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ” კონვენციის ეროვნულ დონეზე იმპლემენტაციის მონიტორინგს.

• The Deputy Minister of Internal Affairs participated in the discussion of the 6t...
The Deputy Minister of Internal Affairs participated in the discussion of the 6th periodic report of Georgia on the elimination of all forms of discrimination against women
Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze, participated in the discussion of the 6th periodic report of Georgia within the frames of the Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW).
On February 8 of the current year, at the 84th session of the UN Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women, the 6th periodic report of Georgia on the implementation of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women was discussed.
The Georgian delegation was led by the Prime Minister's Advisor on Human Rights Protection, Niko Tatulashvili. The delegation included representatives of the executive, legislative and judicial authorities.
At the mentioned discussion, the Ministry of Internal Affairs was represented by the Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze.
The Georgian side provided comprehensive information to the Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women on important legislative and institutional reforms implemented at the national level during the reporting period.
The Deputy Minister of Internal Affairs drew attention to the effective steps taken by the Ministry, serving the fight against violence against women and gender-based violence.
Within the framework of the discussion, the Georgian delegation also provided answers to the questions of the committee members on the issues related to the implementation of the Convention.
Members of the UN Committee on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women are independent experts monitoring the implementation of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women at the national level by the state parties.