• შინაგან საქმეთა მინისტრმა გერმანელ კოლეგასთან შეთანხმებას ხელი მოაწერა
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე პირველი ოფიციალური ვიზიტით გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში იმყოფება. ვიზიტის ფარგლებში, მინისტრმა შეხვედრა გამართა გერმანელ კოლეგასთან - გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრ თომას დე მაიზირესთან. შეხვედრაზე ხელი მოეწერა შეთანხმებას „საქართველოს მთავრობასა და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობას შორის ორგანიზებული დანაშაულის, ტერორიზმისა და სხვა მძიმე დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლაში თანამშრომლობის შესახებ“.
აღნიშნული შეთანხმება ითვალისწინებს მხარეებს შორის თანამშრომლობას ისეთი დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში, როგორიცაა: სიცოცხლის, სხეულისა და ჯანმრთელობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები, ტერორიზმი, ნარკოტიკული დანაშაული, იარაღის უკანონო ბრუნვა, ადამიანებით ვაჭრობა და უკანონო მიგრაცია, საკუთრების წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები, კორუფცია, კიბერდანაშაული, ფულის გაყალბება, ფინანსური დანაშაულები და სხვა. ხსენებული შეთანხმება ითვალისწინებს მხარეებს შორის თანამშრომლობას როგორც ოპერატიული, ასევე არაოპერატიული კუთხით, კერძოდ: დანაშაულთან დაკავშირებული ინფორმაციის, მათ შორის, ოპერატიულ-სამძებრო ინფორმაციის გაცვლა, ერთობლივი ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების განხორციელება, საჭიროების შემთხვევაში მეკავშირე ოფიცრების წარგზავნა, სპეციალისტების წარგზავნა კვალიფიკაციის ასამაღლებლად და გამოცდილების გაზიარების მიზნით, კრიმინოლოგიური და საექსპერტო-კრიმინალისტიკური კვლევის შედეგების გაზიარება.
შეხვედრის შემდეგ, შეთანხმების ხელმოწერა გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრმა თომას დე მაიზირემ შეაფასა: „გერმანიის ფედერაციული მთავრობა, რომელსაც მე წარმოვადგენ და საქართველოს მთავრობა, რომელსაც წარმოადგენს ჩემი კოლეგა, ხელს აწერს შეთანხმებას უსაფრთხოების სფეროში, რაც ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება. თავისუფლება და უსაფრთხოება ყველა ქვეყნის მოქალაქისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია იმიტომ, რომ თავისუფლების გარეშე არ არსებობს უსაფრთხოება და უსაფრთხოების გარეშე არ არსებობს თავისუფლება. დღესდღეობით უსაფრთხოების ორგანიზება არცერთ ქვეყანას მარტო არ შეუძლია და ამისათვის საჭიროა საერთაშორისო თანამშრომლობა. მე ვგულისხმობ უსაფრთხოებაში არა მარტო კრიმინალთან ბრძოლას, არამედ ეს ეხება უსაფრთხოებას ძალიან ფართო გაგებით, გნებავთ, ფრენის უსაფრთხოებას, გნებავთ, საზღვრების უსაფრთხოებას, გნებავთ, დოკუმენტების უსაფრთხოებას, გნებავთ, დახმარებას პოლიციელთა თანამშრომლობაში. ჩვენი დღევანდელი შეთანხმების მიზანია საქართველოსა და გერმანიას შორის თანამშრომლობა ამ სფეროში კიდევ უფრო მაღალხარისხობრივ საფეხურზე ავიყვანოთ. დღევანდელ შეთანხმებას ხელი მოაწერეს მინისტრებმა. ეს მხოლოდ ხელმოწერაა, მაგრამ ხვალიდანვე უკვე დავიწყებთ ამ შეთანხმების განხორციელებაზე მუშაობას“.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ მადლობა გადაუხადა გერმანელ კოლეგას და საქართველოს შსს-სთვის გერმანიის გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა: „მადლობას გადავუხდი ჩემს კოლეგას, გერმანიის მთავრობას. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი ჩვენი ქვეყნისთვის, მითუმეტეს, ევროპასთან დაახლოებისთვის. გერმანია ერთ-ერთი წამყვანი ქვეყანაა, რაც შეიძლება მრავალი ვისწავლოთ პრაქტიკაში, გამოცდილებაში. გერმანია ხდება სტრატეგიული თანამშრომელი ჩვენი ქვეყნის არამარტო კრიმინალთან ბრძოლაში, უსაფრთხოებაში და სხვადასხვა იმ მნიშვნელოვან ასპექტში, სადაც ჩვენს ქვეყანას აუცილებლად გამოადგება გერმანიის ცოდნა და პრაქტიკა. მინდა, მადლობა კიდევ ერთხელ გადავუხადო და ვუსურვო წარმატებები“.

• Minister of Internal Affairs has signed the agreement with his German coleague
Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze is paying his first official visit to the Federal Republic of Germany. Within the frames of the visit Minister held meeting with his German colleague Thomas de Maiziere – Federal Minister of Interior. At the meeting sides have signed “The Agreement between the Government of Georgia and the Government of the Federal Republic of Germany on Cooperation in Combating Organized Crime, Terrorism and Other Serious Criminal Offences”.
The mentioned agreement provides for the cooperation between the parties in the fight against crimes, such as: crimes against life, body and health, terrorism, drug-related crime, illicit trafficking in firearms, trafficking in human beings and illegal migration, crimes against property, corruption, cybercrime, forgery, financial crimes and etc. The agreement envisages operative cooperation, as well as non-operative cooperation, namely: exchange of crime-related information, including criminal intelligence information, conduction of joint criminal intelligence measures, deployment of liaison officers if necessary, sending experts for advanced training and experience sharing, exchange results of criminological and forensic research.
After signing the agreement Federal Minister of Interior of Germany has assessed the agreement and stated that -“Federal government of Germany, presented by me and Georgian government which is presented by my colleague have signed the agreement in the field of security, which is very important. Freedom and security is important for people all around the world, for there is no security without freedom and no freedom without security. There is no such country today which would be capable of ensuring security without international co-operation. I mean security not only in the field of the fight against crime, but as the broader notion. It could be border security, document security, co-operation between police agencies. The aim of today’s agreement is to move the existed co-operation between Georgia and Germany to a higher level. Today this agreement was signed by the Ministers, however implementation of the document will start from tomorrow”.
Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze has thanked his German colleague and talked about the importance of sharing German experience by the Georgian law enforcers: “I would like to thank my colleague, Government of Germany. This is very important for our country in terms of making steps towards Europe. Germany is one of the leading countries that can teach us a lot in practice and experience. Germany has become our partner not only in the fight against crime and security but in many other important fields, where German experience and practice is important. I would like to thank them once again and wish success”.