• შინაგან საქმეთა მინისტრმა იოსებ გიორხელიძის მძევლად ჩაგდების საქმეზე ჩატარებული ...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა იოსებ გიორხელიძის მძევლად ჩაგდების საქმეზე ჩატარებული წარმატებული ოპერაციის მონაწილე პოლიციელები დააჯილდოვა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ ადამიანის მძევლად ჩაგდების საქმეზე ჩატარებული წარმატებული ოპერაციის მონაწილე, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის 28 თანამშრომელი დააჯილდოვა. მინისტრმა პოლიციელებს წოდებები ვადაზე ადრე მიანიჭა და ცეცხლსასროლი იარაღებით დაასაჩუქრა.
შსს-ს თანამშრომლებმა კომპლექსური ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ყოფილი კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ანუ კუდ-ის თანამშრომელი - 1962 წელს დაბადებული დურმიშხან ღვაჩლიანი, ყოფილი სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის ანუ სოდ-ის თანამშორმელი - 1977 წელს დაბადებული ჯემალ შონია, ასევე, 1983 წელს დაბადებული ალექსანდრე ჭანტურია და 1978 წელს დაბადებული გიორგი ქალდანი - იოსებ გიორხელიძის ანგარებით მძევლად ხელში ჩაგდების ფაქტზე დააკავეს.
10 ოქტომბერს ჯემალ შონიამ და გიორგი ქალდანმა მოტყუებით შეაღწიეს გიორხელიძის სახლში, იარაღის მუქარით გამოიყვანეს სახლიდან იოსებ გიორხელიძე, რომელსაც ფულის გამოძალვის მიზნით თავისუფლება უკანონოდ აღუკვეთეს. გამტაცებლები იმავე დღეს დაუკავშირდნენ რამინ გიორხელიძეს და შვილის გათავისუფლების სანაცვლოდ 300 000 აშშ დოლარი მოსთხოვეს. რამინ გიორხელიძემ სამართალდამცველებს მიმართა.
სამართალდამცველებმა, ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 12 ოქტომბერს ჯემალ შონია და ალექსანდრე ჭანტურია - თბილისში, ხოლო 13 ოქტომბერს დურმიშხან ღვარჩლიანი დაბა წყნეთში და გიორგი ქალდანი სოფელ არმაზში დააკავეს. სრულად ამოღებულია ფულადი თანხა 300 000 აშშ დოლარის ოდენობით. დაკავებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას სამართალდამცველებმა ასევე ამოიღეს ცეცხლსასროლი იარაღები და ნარკოტიკული საშუალება.

• Minister of Internal Affairs awarded 28 employees of the Central Criminal Police...
Minister of Internal Affairs awarded 28 employees of the Central Criminal Police Department for participating in successful operation regarding the fact of hostage-taking
Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze awarded 28 employees of the Central Criminal Police Department for participating in successful operation regarding the fact of hostage-taking. Minister awarded police officers with firearms and granted with preterm ranks.
As a result of operative-investigative activities law enforcers detained former employee of MIA Constitutional Security Department Durmishkhan Ghvachliani (DoB 1962), former employee of MIA Special Operative Department Jemal Shonia (DoB 1977) Aleksanadre Tchanturia (DoB 1983 and Giorgi Kaldanai (DoB 19780).
On October 10 Je,al Shonia and Giorgi Kaldani penetrated the house of GIorkhelidzed by deception and illegally restricted freedom of Ioseb Giorkhelidze under the pressure of firearms. The mentioned persons contacted Ramin Giorkhelidze the same day and demanded 300 000 US dollars for releasing his son. Ramin Giorkhelidze contacted police regarding the mentioned fact.
As a result of operative-investigative activities Jemal Shonia and Aleksandre Tchanturia were detained on October 12 in Tbilisi while Durmishkhan Ghvarchliani was detained in Tskhneti settlement on October 13 as well as Giorgi Kaldani in Armazi village. Police seized 300 000 US dollars as well as drugs and firearms in the houses owned by the mentioned persons.