• შინაგან საქმეთა მინისტრმა სამინისტროს განვითარების 10-წლიანი გეგმა წარადგინა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა სამინისტროს განვითარების 10-წლიანი სამოქმედო გეგმა წარადგინა.
სამოქმედო გეგმის პრეზენტაციას პრემიერ-მინისტრი, მთავრობის და პარლამენტის წევრები, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ. ღონისძიება პრემიერ-მინისტრის მისასალმებელი სიტყვით გაიხსნა.
"მინდა, ჩემი გამოსვლა დავიწყო მადლობით, გამოვხატო მადლიერება პირადად ჩემი და მთელი გუნდის, მთელი მთავრობის სახელით, თითოეული პოლიციელის მიმართ, იმ გმირული სამსახურისთვის, რომელსაც თქვენ ეწევით ყოველდღიურად.
ეს არის მისია, რომელსაც თქვენ ატარებთ. ეს არის ამავდროულად ძალიან საამაყო, ვინაიდან, ემსახურებით რა, ჩვენს ქვეყანას, ჩვენს მოსახლეობას, ჩვენი მოქალაქეების უსაფრთხოებას, ეს ძალიან საპასუხისმგებლოა. მინდა, ამავდროულად აღვნიშნო, რომ ხშირ შემთხვევაში, ჩვენ ყველას გვავიწყდება, თუ რაოდენ მაღალი რისკის შემცველია პოლიციელობა. თქვენ, რეალურად, ყოველდღიურად, 24-საათიან რეჟიმში გიწევთ მუდმივი სტრესის პირობებში მუშაობა, ოჯახებიდან მოწყვეტილი, კრიმინალთან ბრძოლის რეჟიმში, ეს ძალიან დიდ მსხვერპლს მოითხოვს. მინდა, ვისარგებლო შემთხვევით და ქედი მოვიხარო ჩვენი გარდაცვლილი, გმირი პოლიციელების ხსოვნის წინაშე, მათი ოჯახების წინაშე, კიდევ ერთხელ მადლობა ვუთხრა მათ ასეთი გმირების აღზრდისთვის. სახელმწიფო ვალდებულია, ყველაფერი გააკეთოს იმისთვის, რომ სათანადოდ იყოს დაფასებული თითოეული პოლიციელის და მათი ოჯახის სოციალური გარანტიები. ჩვენ მაქსიმალურ ყურადღებას დავუთმობთ პოლიციელების სოციალურ გარანტიებს, მათზე და მათ ოჯახებზე ზრუნვას. ჩვენი მთავრობის ხედვას, ამ შემთხვევაში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ათწლიანი განვითარების გეგმას, ბატონი მინისტრი წარმოგიდგენთ.
ბატონ მინისტრს აქვს მკაფიოდ ჩამოყალიბებული ხედვა, გეგმა, თუ როგორ განავითაროს მისდამი დაქვემდებარებული უწყება. ძალიან ბევრი პროექტი არის დაგეგმილი, რომლებიც შეეხება ინფრასტრუქტურის განვითარებას, აღჭურვილობის, შეიარაღების განახლებას, პოლიციელებისთვის შესაბამისი სოციალური გარანტიების შექმნას. ამ მიზნით, მთავრობა ყველაფერს გააკეთებს ამ პროექტების მხარდასაჭერად, ბიუჯეტიდან გამოიყოფა დამატებითი სახსრები იმისთვის, რომ ყველა ეს პროექტი, პროგრამა იყოს დაფინანსებული.
კიდევ ერთხელ, მადლობას გიხდით, როგორც რიგითი მოქალაქე, როგორც, ამ შემთხვევაში, მთავრობის მეთაური და ყოფილი შინაგან საქმეთა მინისტრი. ჩემთვის ძალიან დიდი პატივია თქვენ წინაშე გამოსვლა და მე მინდა, კიდევ ერთხელ, მადლობა გადაგიხადოთ თქვენი გმირობისთვის,“ - განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს 10-წლიანი განვითარების გეგმის პრეზენტაციაზე სიტყვით გამოსვლისას.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა პრეზენტაციის წარდგენაზე ვრცლად ისაუბრა სამინისტროს საქმიანობის განვითარებისა და უწყების შესაძლებლობების გაზრდის მიზნით მომდევნო 10 წლის განმავლობაში დაგეგმილ პროექტებზე, ასევე, მიმდინარე რეფორმებზე, რომლებიც აქტიურ რეჟიმში გრძელდება.
"რეფორმები, რომლებსაც თავის დროზე ჩვენ შევეჭიდეთ, უდიდეს პასუხისმგებლობას გვაკისრებს თითოეულ ჩვენგანს, როგორც რიგით პოლიციელს, ასევე, ყველა ხელმძღვანელ პირს.
აღსანიშნავია, რომ ჩვენ შევძელით მნიშვნელოვანი რეფორმების გატარება. დღესაც უწყვეტია პოლიციის განვითარებისა და რეფორმების განხორციელების პროცესი.
სტრუქტურული განვითარების 10-წლიანი სტრატეგიული ხედვა, თანამედროვე ტენდენციებსა და საჭიროებებზე დაყრდნობით, გულისხმობს რეფორმირებული სისტემის კიდევ უფრო განვითარებას, რომლის მთავარი საყრდენი ღირსეული, თანამედროვე, მომავალსა და განვითარებაზე ორიენტირებული პოლიციელია", - აღნიშნა ვახტანგ გომელაურმა.
შინაგან საქმეთა მინისტრის განცხადებით, მომდევნო 10 წლის განმავლობაში:
- მოხდება საპოლიციო ძალების სრული გადამზადება, სპეციალური მატერიალურ-ტექნიკური აღჭურვილობის მასშტაბური განახლება. კრიმინალური პოლიციის რეფორმის ფარგლებში, 2025 წლისთვის დასრულდება საგამოძიებო, საუბნო და ოპერატიული მიმართულებების გამიჯვნა;
- 2030 წლამდე გაგრძელდება დიდი ქალაქების პოლიციის დანაყოფებში ბავშვზე მორგებული სივრცეების შექმნა, ასევე, არასრულწლოვანთა საქმეების სპეციალიზებული დანაყოფი, დედაქალაქის გარდა, მთელი ქვეყნის მასშტაბით შეიქმნება;
- დაინერგება დანაშაულის შეტყობინების აპლიკაცია, რომელიც მომხმარებელს შესაძლებლობას მისცემს, სამართალდარღვევის ფაქტის შესახებ მონაცემი როგორც ღიად, ასევე, ანონიმურად მიაწოდოს სამინისტროს შესაბამის დანაყოფს;
- უახლოეს ხანში საპატრულო პოლიციის მომსახურების ცენტრები გაიხსნება გურიის, იმერეთისა და შიდა ქართლის რეგიონებში, მნიშვნელოვანი რეფორმები გრძელდება მომსახურების სააგენტოში;
- 10-წლიან გეგმაში მნიშვნელოვანი ადგილი ეთმობა სასაზღვრო პოლიციის რეფორმირებასა და შესაძლებლობების გაზრდას, რისთვისაც რამდენიმე მნიშვნელოვანი პროექტი იგეგმება. სრულად განახლდება ყველა სასაზღვრო სექტორი, სახელმწიფო საზღვარი სრულად აღიჭურვება საზღვრის დაკვირვების თანამედროვე ტექნიკური საშუალებებით, გაძლიერდება სანაპირო დაცვის ფლოტი. სასაზღვრო პოლიციის სარგებლობაში არსებულ ყველა ვერტმფრენს ჩაუტარდება კაპიტალური რემონტი და მოდერნიზაცია. იგეგმება სასაზღვრო პოლიციისთვის 2 ახალი შვეულმფრენის შეძენა;
- ქვეყნის ყველა სასაზღვრო-გამშვები პუნქტი, ქალაქი და საავტომობილო მაგისტრალი სრულად გადაიფარება 13 000-მდე როგორც ზოგადი ხედვის, ასევე, ე.წ. ჭკვიანი და სახის ამომცნობი კამერით;
- 2030 წლამდე თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად აშენდება და განახლდება 150 სახანძრო-სამაშველო პუნქტი;
- პოლიციელებისთვის ღირსეული სოციალური გარანტიების შექმნა სამინისტროსთვის პრიორიტეტულია - 10-წლიან პერიოდში გაგრძელდება შრომის ანაზღაურების ეტაპობრივი ზრდა;
- სამინისტროს სხვადასხვა დეპარტამენტისთვის 60-ზე მეტი ახალი შენობა უკვე აშენდა. მომავალი ათი წლის განმავლობაში კვლავ დაგეგმილია ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება. აშენდება: პოლიციის 30 შენობა; სასაზღვრო პოლიციის 20 შენობა; საგანგებო სიტუაციების 90 პუნქტი; დროებითი მოთავსების 2 იზოლატორი; 1 საექსპერტო შენობა; განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის 2 ობიექტი; შსს-ს არქივის შენობა; მიგრაციის დეპარტამენტის 1 შენობა;
ღონისძიების დასასრულს, შინაგან საქმეთა მინისტრმა ხაზი გაუსვა სამინისტროს პროექტების წარმატებით განხორციელებაში მთავრობისა და საერთაშორისო პარტნიორების გვერდში დგომას, რისთვისაც მათ მადლობა გადაუხადა.

The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, presented 10-year development action plan of the Ministry.
The presentation of the Action Plan was attended by the Prime Minister, representatives of the Georgian government and Parliament, diplomatic corps and other invited guests. The event was opened with a welcoming speech presented by the Prime Minister.
"First of all, I would like to start my speech with expressing gratitude, on behalf of myself and the whole team, the whole government, towards each police officer, for the heroic service that you perform on the daily basis. At the same time, this is the reason to be proud of, when it refers to serving our homeland, the society and safety of our citizens which requires huge responsibility. Herewith, I would like to point out that we tend to forget how risky it is to be a police officer. You literally have to work 24 hours a day, 7 days a week in a state of constant stress, separated from your family, fighting crime, which requires a great deal of sacrifice. Let me take this opportunity to pay tribute to the memory of our deceased, hero policemen, to their families, to thank them once again for bringing up such heroes. The state is obliged to do everything possible to provide well-deserved social guarantees for each police officer and their families. The vision of our government, the ten-year development action plan of the Ministry of Internal Affairs will be presented in this case by the Minister.
"We will pay maximum attention to the social guarantees of the policemen, and take good care of them and their families," - stated the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili at the presentation of the 10-year development action plan of the Ministry of Internal Affairs.
“Minister has a clearly defined vision, a plan on how to develop the agency under his subordination. There are a number of projects on infrastructure development, renewal of equipment and armament, creation of appropriate social guarantees for police officers. In order to achieve these goals, the government will do everything possible to support these projects, additional funds will be allocated from the budget to ensure that all mentioned projects and programs are funded.
Once again, I would like to express gratitude as an ordinary citizen, as the Head of the Government and former Minister of Internal Affairs. It is a great honor for me to have the opportunity of addressing you and I would like to thank you once again for your heroism, "- stated the Prime Minister, Irakli Gharibashvili.
During the presentation, Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri discussed in details the projects planned for the next 10 years aimed at capacity building of the agency and its further development, as well as the ongoing reforms that are actively implemented.
“The reforms that we had to deal with contained huge responsibilities, obliging not only ordinary police officers, but leadership as well.
It is worth mentioning that we managed to implement important reforms. Even today, the process of capacity building of police and implementation of reforms is still in process.
The 10-year strategic vision of structural development, based on modern trends and necessities, implies further development of already reformed system, the main pillar of which is a decent, contemporary, future and development-oriented police force"- stated Vakhtang Gomelauri.
According to the Minister of Internal Affairs, for the next 10-year period:
- Police forces will completely undergo trainings, a large-scale upgrade of special material and technical equipment will also take place. Within the framework of criminal police reform, the separation of investigative, district and operative lines will be completed by 2025;
- Till 2030, the creation of child-friendly spaces in the police departments of large cities will continue, as well as creation of specialized units for juvenile affairs throughout the country, except for the capital;
- Crime alert application will also be introduced, enabling users to provide data on the fact of violation to the relevant unit of the Ministry openly and anonymously as well;
- In the nearest future, Patrol Police service centers will be opened in Guria, Imereti and Shida Kartli regions, important reforms are in progress in the service agency as well;
- An important place in the 10-year action plan is secured for the reform and capacity building of the Border Police, for which several important projects are scheduled. All border sectors will be fully renovated, the state border will be completely equipped with contemporary technical means of border surveillance systems, Coast Guard will be further strengthened. All helicopters under the ownership of the Border Police will undergo a major renovation and upgrade. It is also planned to purchase two new helicopters for the Border Police;
- All border crossing points nationwide, including cities and highways will be fully covered up to 13,000 cameras of general vision, as well with so-called smart, cameras with face recognition system;
- Till 2030, 150 fire-rescue points will be built and renovated in accordance with modern standards;
- Creating decent social guarantees for police officers is a priority of the Ministry - Gradual increase of salaries will continue within ten-year period;
- More than 60 new buildings have already been built for different departments of the Ministry. Infrastructure projects are still planned for the next ten years.
The following facility buildings are planned to be constructed in the future: 30 police buildings; 20 Border Police buildings; 90 emergency situations special points; 2 temporary placement isolators; 1 forensic-criminalistics building; 2 facilities of the Special Tasks Department; MIA archive building; 1 building of Migration Department;
In the end, the Minister of Internal Affairs has outlined the contribution of the government and international partners in the successful implementation of the Ministry's projects and expressed his gratitude.