• შინაგან საქმეთა მინისტრმა საპატრულო პოლიციის ახალი შენობა გახსნა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის იმერეთის მთავარი სამმართველოს მე-4 სახაზო განყოფილების ახალი შენობა საჩხერის რაიონში, სოფელ გორისასთან გახსნა.
საპატრულო პოლიციის მომსახურება გომი-საჩხერე-ჭიათურა-ზესტაფონის საავტომობილო მაგისტრალის 120 კილომეტრიან მონაკვეთზე, ასევე ქალაქ საჩხერესა და ქალაქ ჭიათურაში დღემდე არ ვრცელდებოდა. ახალ სახაზო განყოფილებას 7 საპატრულო მანქანა გადაეცა, რომლებიც აღნიშნულ მონაკვეთზე დაიწყებენ პატრულირებას.
საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის იმერეთის მთავარი სამმართველოს ახლადშექმნილი მე-4 განყოფილებისთვის საჩხერეში, სოფელ გორისასთან აშენდა ახალი სამსართულიანი, თანამედროვე სტანდარტების შენობა, რომელიც ავეჯით, საპატრულო პოლიციის მუშაობისთვის საჭირო ყველანაირი ტექნიკითა და ინვენტარით არის აღჭურვილი. შენობა ადაპტირებულია უნარშეზღუდულ პირებზე, შესასვლელში მოწყობილია პანდუსი.
ასევე გაიხსნა ახალი საგუშაგო სოფელ ჯოყოეთთან, სადაც საპატრულო პოლიციის თანამშრომელი 24 საათის განმავლობაში იმორიგევებს.
საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მიერ 2013 წელს განხორციელებული რებრენდინგის პირველი ეტაპის დასრულების შემდეგ აქტიურად დაიწყო რეფორმის მეორე ეტაპი, რაც საპატრულო პოლიციის სტრატეგიულ განვითარებას გულისხმობს.
დღესვე შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ, შსს-ს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს ხელმძღვანელ ნუგზარ სუჯაშვილთან ერთად, საჩხერეში ნარკოლოგიური შემოწმების სამსახური დაათვალიერა. აღნიშნული სამსახური აქამდე ჭიათურაში ფუნქციონირებდა. განახლებული ნარკოლოგიური შემოწმების კაბინეტი საჩხერეში 1 თვის წინ გაიხსნა და ქალაქის ცენტრში მდებარე პოლიციის შენობის პირველ სართულზე განთავსდა.
ნარკოლოგიური შემოწმების სამსახური ადამიანის ორგანიზმში ნარკოტიკული საშუალებების, მათ შორის ე.წ. ბიონარკოტიკების და ფსიქოტროპული ნივთიერებების დადგენას უახლესი ნარკოტესტებით ახორციელებს. ექიმი-ნარკოლოგები ასევე აწარმოებენ კლინიკურ შემოწმებას პირის ნარკოტიკული თრობის მდგომარეობის დასადგენად.
გარდა ამისა, ადგილზე მუშაობს კრიმინალისტიკური ჯგუფი, რომელიც ახორციელებს დაქტილოსკოპიურ და ჰაბიტოსკოპიურ ექსპერტიზას. კრიმინალისტიკური სამსახური აღჭურვილია სისტემით, რომელიც დაკავშირებულია ერთიან ბაზასთან, რისი საშუალებითაც პიროვნების თითის ანაბეჭდებისა და ფოტოსურათის მონაცემთა ბაზასთან შედარება და პირის ვინაობის დადგენა ოპერატიულად ხორციელდება.

• Patrol Police New Building opened by the Minister of Internal Affairs
Mr. Aleksandre Chikaidze, the Minister of Internal Affairs of Georgia opened the new building of the IV Line Unit of Imereti Main Division of the Patrol Police Department in the village Gorisa, Sachkhere region.
The service of the Patrol Police Department was not available in Sachkhere, Chiatura and 120 km interval of Gomi–Sachkhere–Chiatura–Zestaponi Highway till now. With the objective of patrolling in the above mentioned territories seven patrol police vehicles were presented to the new Line Unit.
The new three-storeyed building equipped with furniture, modern computer technique and inventory necessary for the patrol police was built for the newly established IV Unit of Imereti Main Division of the Patrol Police Department near the village Gorisa, Sachkhere region. The building is adapted for the disabled persons, namely, there is a ramp at the entrance of the building.
Besides the mentioned, a new police station for the officers of the patrol police working in 24 hour regime was opened near the village Jakoeti.
Upon the end of the first stage of rebranding implemented by the Patrol Police Department in 2013 the second stage of the reforming process aiming at strategic development of the Patrol Police is actively launched.
Also, today Mr. Aleksandre Chikaidze, the Minister of Internal Affairs of Georgia and Mr. Nugzar Sujashvili, the Head of Expert-Forensic Main Division of MIA had a tour around the Drug Test Service in Sachkhere. The mentioned service operated in Chiatura till now.
Refurbished Drug Test Office accommodated on the first floor of the police building in the center of the city was opened in Sachkhere a month ago.