• შინაგან საქმეთა მინისტრმა შვეიცარიის კონფედერაციის მიგრაციის სახელმწიფო მდივანს ...
შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური შვეიცარიის კონფედერაციის მიგრაციის სახელმწიფო მდივანს, მარიო გატიკერს შეხვდა. გატიკერი საქართველოში პირველი ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს საქართველოს მოქალაქეების ევროკავშირში/შენგენის სივრცეში უვიზო მიმოსვლასთან დაკავშირებული მიმდინარე საკითხები და ხელი მოაწერეს ერთობლივ დეკლარაციას „მიგრაციის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“.
მარიო გატიკერმა დადებითად შეაფასა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლობა ევროპული საზღვრისა და სანაპირო დაცვის სააგენტოსა და ევროპოლთან, ასევე, პოლიციის ატაშეების ქსელის გაფართოება და რეადმისიის შესახებ შეთანხმების ეფექტიანი განხორციელება.
ვახტანგ გომელაურმა სტუმარს მადლობა გადაუხადა შვეიცარიის კონფედერაციის მთავრობის მიერ საქართველოს უსაფრთხო ქვეყნად აღიარებისთვის და იმედი გამოთქვა, რომ აღნიშნული პოზიტიურად აისახება უვიზო მიმოსვლის ფარგლებში არსებულ გამოწვევებზე.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა და შვეიცარიის კონფედერაციის მიგრაციის სახელმწიფო მდივანმა დეტალურად განიხილეს უვიზო მიმოსვლის შედეგად წარმოქმნილი გამოწვევების საპასუხოდ საქართველოს მიერ განხორციელებული და დაგეგმილი ღონისძიებები.

• Minister of Internal Affairs hosted the State Secretary for Migration of the Swi...
The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri held a meeting with State Secretary for Migration of Swiss Confederation - Mario Gattiker. It is the first official visit to Georgia of State Secretary Gattiker.
During the meeting, parties discussed ongoing issues related to visa-free travel of Georgian citizens to the EU/Schengen Area and signed a joint declaration on “Cooperation in the Field of Migration”.
Mario Gattiker positively assessed cooperation of the Ministry of Internal Affairs of Georgia with the European Border and Coast Guard Agency (FRONTEX) and the EUROPOL, as well as enlargement of the police attach network and effective implementation of the Readmission Agreement.
Vakhtang Gomelauri extended his gratitude to the Government of the Swiss Confederation for recognizing Georgia as a safe country of origin and expressed his hope for its positive impact on the challenges of visa-free regime.
The Minister of Internal Affairs of Georgia and the State Secretary for Migration of the Swiss Confederation discussed in details the current and future measures implemented by Georgian side in response to the challenges emerged since the visa liberalisation.