• შინაგან საქმეთა მინისტრმა თბილისში დროებითი მოთავსების ახალი იზოლატორი და ადმინი...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა თბილისში დროებითი მოთავსების ახალი იზოლატორი და ადმინისტრაციული პატიმრებისთვის განკუთვნილი დაწესებულება გახსნა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა თბილისში დროებითი მოთავსების ახალი იზოლატორი და ადმინისტრაციული პატიმრებისთვის განკუთვნილი დაწესებულება გახსნა. ღონისძიებას მინისტრის მოადგილეები დაესწრნენ.
ავჭალაში მდებარე ორივე შენობა სრულად შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს. თითოეული დაკავებულისთვის უზრუნველყოფილი იქნება სათანადო პირობები, დაცულია საცხოვრებელი სივრცის მინიმალური სტანდარტი, ფუნქციონირებს სამედიცინო პუნქტები, შენობების ინფრასტრუქტურა მორგებულია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საჭიროებებზე.
ადმინისტრაციული პატიმრებისთვის განკუთვნილ დაწესებულებაში მოქმედებს დროებითი მოთავსების იზოლატორისგან განსხვავებული რეჟიმი და დაწესებულებაში მოთავსებულ პირებს შესაძლებლობა აქვთ დაკავდნენ დამატებითი აქტივობებით. აღნიშნული შენობის გარეთ მოეწყო სასეირნო და სავარჯიშო სივრცე. ფუნქციონირებს ბიბლიოთეკა, ასევე საერთო დარბაზი სატელევიზიო გადაცემების საყურებლად და სამაგიდო თამაშებისთვის.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ცენტრალური მართვის ოთახი დაათვალიერა, საიდანაც ქვეყნის მასშტაბით ყველა იზოლატორის ვიდეო-მეთვალყურეობა ხორციელდება.
აღსანიშნავია, რომ დროებითი მოთავსების ახალი იზოლატორი და ადმინისტრაციული პატიმრებისთვის განკუთვნილი დაწესებულება აღჭურვილია თანამედროვე ვიდეო-სამეთვალყურეო ტექნიკით და სისტემებით.
შინაგან საქმეთა მინისტრის, ვახტანგ გომელაურის ბრძანებით, დროებითი მოთავსების იზოლატორებში მონიტორინგის ჩატარების ახალი ინსტრუქცია დამტკიცდა. მონიტორინგის სამსახურის ფუნქციონირების ეფექტიანობის ამაღლების მიზნით, დოკუმენტი, ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტების ჩართულობით, ევროპის საბჭოსთან ერთობლივი პროექტის ფარგლებში შემუშავდა.
ახალი შენობების მშენებლობის და ინფრასტრუქტურის მოწყობის პროცესში გათვალისწინებულ იქნა წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის და საქართველოს სახალხო დამცველის რეკომენდაციები.

• Minister of Internal Affairs opened new temporary detention facility and facilit...
Minister of Internal Affairs opened new temporary detention facility and facility for administrative prisoners in Tbilisi
Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri opened a new temporary detention isolator in Tbilisi and facility for administrative prisoners. The event was attended by Deputy Ministers of Internal Affairs.
Both buildings located in Avchala, fully comply with international standards. Each detainee will be provided with appropriate conditions, with the observance of minimum standards of living space, medical unites are fully operational and infrastructure of both buildings is suitable to address the needs of people with disabilities.
The facility for administrative detainees operates differently, compared to the temporary detention isolator. Individuals placed in the facility have the opportunity to be engaged in additional activities. A walking and exercise spaces have been arranged outside the building. Facility also provides library, as well as specially assigned space for watching TV shows and board games available for the administrative detainees.
The Minister of Internal Affairs visited the room of central command, enabling to conduct monitoring of video surveillance of all isolators across the country.
It is notable, that the new temporary detention isolator and the facility for administrative detainees are provided with the latest video surveillance equipment and systems.
New instruction for conducting monitoring in temporary detention isolators was also approved under the order of the Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri. In order to increase efficiency of the monitoring service, the document was elaborated with the involvement of local and foreign experts, within the framework of joint project with the Council of Europe.
During the construction of new buildings and the arrangement of infrastructure, recommendations of the European Committee for the Prevention of Torture as well as recommendations provided by the Public Defender have been fully considered.