• შინაგან საქმეთა სამინისტრო უერთდება 3 დეკემბერს, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრო უერთდება 3 დეკემბერს, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღეს
შინაგან საქმეთა სამინისტრო კომპეტენციის ფარგლებში განაგრძობს შშმ პირთა უფლებების დაცვას. 2021 წლიდან, ყოველწლიურად შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებით, მტკიცდება ,,საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის სამოქმედო გეგმა“, რომლის იმპლემენტაციის მიზნით უწყებამ არაერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება განახორციელა და ხელშესახებ შედეგებს მიაღწია, როგორიცაა, თანამშრომლების გადამზადება, შენობებისა და სერვისების მისაწვდომობის უზრუნველყოფა, საგანგებო სიტუაციებში შშმ პირთა საჭიროებების უკეთ გათვალისწინება და სხვა.
სამოქმედო გეგმების შემუშავებაში აქტიურად მონაწილეობენ საკონსულტაციო ჯგუფის წევრები, რომელიც ,,საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებზე მომუშავე საკონსულტაციო ჯგუფის შექმნის თაობაზე“ შინაგან საქმეთა მინისტრის 2021 წლის 01 ივლისის N1/22 ბრძანების საფუძველზე შეიქმნა. საკონსულტაციო ჯგუფში გაწევრიანებულები არიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა იმ სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი, რომელიც განსაზღვრულია სამოქმედო გეგმაში გაწერილი აქტივობების შესრულებაზე პასუხისმგებელ დანაყოფად. ასევე, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები, მათი წარმომადგენლობითი ორგანიზაციებისა და სფეროში მომუშავე სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
2023 წლის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებულია შშმ პირთათვის ადაპტირებული სერვისების დანერგვა/გაუმჯობესება, თანამშრომელთა გადამზადება, შშმ თემთან შეხვედრები, პოლიციის აკადემიაში სასწავლო მოდულის დანერგვა და სხვა ღონისძიებები, რომელთა განხორციელება აქტიურ ფაზაშია.

• The Ministry of Internal Affairs joins December 3 - the International Day of Per...
The Ministry of Internal Affairs joins December 3 - the International Day of Persons with Disabilities
The Ministry of Internal Affairs continues to protect the rights of persons with disabilities within its competence. From 2021, each year by order of the Minister of Internal Affairs, the "Action Plan of the Ministry of Internal Affairs of Georgia for the Protection of the Rights of Persons with Disabilities " was approved, for the implementation of which, the Ministry carried out a number of important measures and achieved tangible results, such as training of employees, ensuring the accessibility of buildings and services, better consideration of the needs of disabled persons during emergency situations and others.
The members of the advisory group actively participate in the development of the action plans, which was created on the basis of the order N1/22 of the Minister of Internal Affairs of July 1, 2021 regarding the creation of an advisory group working on the rights of persons with disabilities with the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The members of the advisory group are the heads of all the structural units of the Agency, which are defined as the units responsible for the implementation of the activities defined in the action plan as well as persons with disabilities, representatives of their respective organizations and other non-governmental organizations working in the field.
The 2023 action plan envisages the introduction/improvement of adapted services for the disabled, training of employees, meetings with the disabled community, introduction of a training module in the police academy and other measures, the implementation of which is in an active phase.