• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდული სამყაროს“ წ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ბრალდებით 5 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული აქტიური კომპლექსური საგამოძიებო და ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, თბილისში, ქუთაისში, ზესტაფონსა და თერჯოლაში 5 პირი დააკავეს.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ბრალდებით დაკავებულები არიან: 1982 წელს დაბადებული ი.მ., 1975 წელს დაბადებული გ.გ. (მეტსახელად „გადაბმული“), 1978 წელს დაბადებული კ.ჟ., 1984 წელს დაბადებული შ.კ. და 1966 წელს დაბადებული გ.ს.
დანაშაულები 7-დან 10-მდე წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ფინანსური უთანხმოების გამო მოდავე მხარეებმა არსებული დავის მოსაგვარებლად მიმართეს „ქურდული სამყაროს“ წევრებს: ი.მ.-ს, გ.გ.-ს და კ.ჟ.-ს, რომლებიც აღნიშნული დავის გადაწყვეტის მიზნით, თავის მხრივ დაუკავშირდნენ საზღვარგარეთ მყოფ ქართველ „კანონიერ ქურდებს“.
ამის შემდეგ, ქურდული სამყაროს“ წევრებმა, მოდავე მხარეებთან ერთად, ფინანსური დავის ქურდული წესით გარჩევისთვის რამდენიმე შეხვედრა გამართეს თბილისში, წინასწარ დაქირავებულ ბინაში, ასევე, ერთ-ერთი მოდავე მხარის ოფისში. შეხვედრებზე "ქურდული სამყაროს" წევრებმა მოუსმინეს დაპირისპირებულ მხარეებს და დაავალეს, სადავო ფულიდან - 50 000 ლარიდან ობიექტურად განსაზღვრული კუთვნილი წილების ერთმანეთისთვის გადახდა, ასევე, ორივე მხარეს მოსთხოვეს მათ დავაში ჩართული "კანონიერი ქურდებისათვის" გარკვეული თანხის გაგზავნა. მოდავე მხარეები ვერ შეთანხმდნენ კუთვნილ წილებზე, რის შემდგომაც "ქურდული სამყაროს" წევრებმა ისინი დაავალდებულეს, ჩასულიყვნენ საბერძნეთში მყოფ „კანონიერ ქურდებთან“, რომლებიც უკვე ქურდული გარჩევის საფუძველზე მიიღებდნენ საბოლოო გადაწყვეტილებას.
გამოძიება „ქურდული სამყაროს“ წევრობისა და „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ფაქტზე, საქართველოს სსკ-ის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით და 223-ე პრიმა-4 მუხლის 1-ლი ნაწილით მიმდინარეობს.

• Ministry of Internal Affairs detains 5 people for membership of ”Thieves 'World”...
Ministry of Internal Affairs detains 5 people for membership of ”Thieves 'World” and contacting members of ”Thieves' World”
The officers of the Main Division for Combating Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, detained 5 people in Tbilisi, Kutaisi, Zestaponi and Terjola as a result of complex investigative and operative measures carried out together with the General Prosecutor's Office.
The following people have been arrested on charges of membership of the "Thieves 'World" and contacting a member of the "Thieves' World". The detainees are as follows: I.M. (DoB 1982), G.G. (DoB1975, Nicknamed "Gadabmuli"), K.Z.(DoB 1978), Sh.K. (DoB 1984) and G.S. (DoB 1966);
The committed crime envisions 7 to 10 years of imprisonment.
The investigation established that due to financial disputes, the disputing parties contacted the members of the "thieves' world" to resolve the existing argument- I.M. G.G. and K.J. who in their turn, contacted Georgian “Thieve in Law” residing abroad.
After the mentioned, the members of "Thieves' World" together with the disputing parties held several meetings to resolve the financial dispute in a pre-rented apartment in Tbilisi, as well as in the office of one of the disputing parties. At the meetings, members of the "thieves' world" listened to the opposing parties and instructed them to pay each other objectively defined shares of the disputed money - GEL 50,000 - and also asked both parties to send some money in the funds of the "thieves in law" involved in the dispute. The disputing parties could not agree on their shares, after which the members of the "thieves 'world" forced them to come to Greece with the "thieves in law", who would make a final decision on the basis of a thieves' dispute.
Investigation is in progress on the fact of membership of the "Thieves 'World" and contacting to the members of the "Thieves' World" under Article 223(1), Part I and Article 223(4), Part 1 of the Criminal Code of Georgia.