• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 26 პირი დააკავა,...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 26 პირი დააკავა, ხოლო 4 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა, აქედან 3 „კანონიერი ქურდია“
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, იმერეთსა და სამეგრელოში 26 პირი დააკავეს, ხოლო 4 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა, აქედან 3 „კანონიერი ქურდია“.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის ფაქტზე დაკავებული არიან: - წარსულში ნასამართლევი 1982 წელს დაბადებული ლ.ჩ., 1967 წელს დაბადებული მ.პ. (მეტსახელად „პაჭო“), 1987 წელს დაბადებული ზ.მ. და წარსულში ნასამართლევი პირები: 1981 წელს დაბადებული დ.კ. (მეტსახელად „მესტო“), 1980 წელს დაბადებული ვ.ბ. (მეტსახელად „კოჭო“), ხოლო, ერთ პირს - 1985 წელს დაბადებულ რ.მ.-ს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა.
„ქურდულ შეკრებაში მონაწილეობის" ფაქტზე დაკავებული არიან: 1977 წელს დაბადებული მ.გ. მეტსახელად „კარატე“, 1985 წელს დაბადებული გ.ჩ., 2001 წელს დაბადებული ბ.ს., 1970 წელს დაბადებული მ.უ. მეტსახელად „ბუძგა“, ასევე, წარსულში სხვადასხვა მძიმე დანაშაულისთვის ნასამართლევები: 1968 წელს დაბადებული გ.ა. მეტსახელად „ტეკია“, 1967 წელს დაბადებული გ.ს., 2001 წელს დაბადებული ა.კ., 2001 წელს დაბადებული ს.ბ., 1963 წელს დაბადებული გ.გ., 1974 წელს დაბადებული მ.მ. და 1979 წელს დაბადებული ზ.ბ.
„ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტზე დაკავებული არიან: 1997 წელს დაბადებული ს.გ., 1995 წელს დაბადებული მ.ქ. და წარსულში სხვადასხვა დანაშაულისთვის ნასამართლევები: 1974 წელს დაბადებული ს.ქ., 1980 წელს დაბადებული კ.ჩ., 1997 წელს დაბადებული ი.ბ. და 1989 წელს დაბადებული რ.გ.
„ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ბრალდებით დაკავებული არიან წარსულში ნასამართლევი პირები: 1985 წელს დაბადებული ს.ს., 1978 წელს დაბადებული კ.ჩ. და 1986 წელს დაბადებული შ.ვ.
"ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვის“ ფაქტზე დაკავებულია: წარსულში ნასამართლევი 1991 წელს დაბადებული ქ.დ.
„კანონიერი ქურდობის“ ფაქტზე ბრალი დაუსწრებლად წარედგინათ ამჟამად საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფ: 1977 წელს დაბადებულ ჯეირან კინწურაშვილს, 1987 წელს დაბადებულ კაკო ტუღუშს მეტსახელად „ენცო“ და 1976 წელს დაბადებულ მამუკა ჩხაბერიძეს მეტსახელად „მამუკა ხონსკი“.
სამართალდამცველების მიერ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე რამდენიმე თვის განმავლობაში განხორციელებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ დაკავებული "ქურდული სამყაროს" წევრები და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდამჭერები, მოქალაქეებს შორის არსებული ფინანსური დავების მოგვარებაში იყვნენ ჩართული. ბრალდებულები პირადი სარგებლის მიღების მიზნით, საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ და „ქურდულ გარჩევებს“ აწყობდნენ.
გამოძიების მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, ბრალდებულები ე.წ. ქურდული ტრადიციების შესაბამისად, გადაწყვეტილებებს იღებდნენ და ერთ-ერთ მოდავე მხარეს მეორის, ასევე, თავიანთ სასარგებლოდ თანხის გადახდას აკისრებდნენ.
პოლიციამ, ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო კომპიუტერული ტექნიკა და მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ, ასევე ამოღებულია ცეცხლსასროლი იარაღები, მჭიდები, ვაზნები და ნარკოტიკული საშუალება “მარიხუანა”.
„კანონიერი ქურდობის“, „ქურდული სამყაროს“ წევრობის, „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის, „ქურდულ შეკრებაში მონაწილეობის" და ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტებზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი და მე-2 ნაწილებით, 223-ე ტერცია მუხლის მე-2 ნაწილით, 223-ე სეკუნდა მუხლით, 223-ე კვარტა მუხლის პირველი ნაწილით და 236-ე მუხლით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs has detained 26 people connected to the “World ...
The Ministry of Internal Affairs has detained 26 people connected to the “World of Thieves”, and 4 people were charged in absentia, 3 of whom are “Thieves in law”
As a result of complex operational measures and investigative actions carried out by the employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, together with the Prosecutor General’s Office and based on a judge’s ruling, 26 people were detained in Tbilisi, Imereti and Samegrelo, and 4 people were charged in absentia, 3 of whom are “thieves in law”.
The following persons are detained on the grounds of membership in the “criminal world”: - previously convicted L.Ch., (DoB 1982), M.P. (DoB 1967, nicknamed “Pacho”), Z.M. (DoB 1987) and previously convicted persons: D.K. (nickname “Mesto”), born in 1981, V.B. (nickname “Kocho”), born in 1980, and one person - R.M., (DoB 1985), was charged in absentia.
The following individuals are detained on the fact of "participation in a thieves' gathering": M.G. (DoB 1977), nicknamed "Karate", G.Ch. (DoB 1985), B.S. (DoB 2001), M.U. (DoB 1970), nicknamed "Budzga", as well as those convicted of various serious crimes in the past: G.A. (DoB 1968), nicknamed "Tekia", G.S. (DoB 1967), A.K. (DoB 2001), S.B. (DoB 2001), G.G. (DoB 1963), M.M. (DoB 1974) and Z.B. (DoB 1979).
The following individuals are detained on the fact of supporting the activities of the "thieves' world": S.G. (DoB 1997), M.K. (DoB 1995) and previously convicted for various crimes: S.K. (DoB 1974), K.Ch. (DoB 1980), I.B. (DoB 1997) and R.G. (DoB 1989).
The following persons have been arrested on charges of appealing to a member of the “thieves’ world”: S.S. (DoB 1985), K.Ch. (DoB 1978) and Sh.V. (DoB 1986).
The following persons were arrested on the charge of “illegal acquisition and storage of firearms”: previously convicted K.D. (DoB 1991).
The following individuals, currently residing outside Georgia, were charged in absentia with the crime of being a “thief in law”: Jeyran Kintsurashvili, (DoB 1977), Kako Tugushi, nicknamed “Entso,” born in 1987, and Mamuka Chkhaberidze, nicknamed “Mamuka Khonski,” born in 1976.
As a result of secret covert actions carried out by law enforcement officers over several months on the basis of a judge’s ruling, it was established that the detained members and supporters of the “criminal world” were involved in resolving financial disputes between citizens. The defendants, in order to obtain personal gain, contacted “legal thieves” abroad and organized “criminal skirmish.”
According to the information obtained by the investigation, the defendants made decisions in accordance with the so-called thieves' traditions and imposed payments on one of the disputing parties in favor of other, as well as on their own behalf.
As a result of the personal search of the defendants and their residential homes, the police seized computer equipment and mobile phones as evidence, through which they communicated with each other and with "thieves in law" abroad. Firearms, clamps, cartridges and the drug "marijuana" were also seized.
The investigation into the facts of being a “Thief in Law”, membership in a "thieves' world", appealing to the member of a "thieves' world", support for the activities of a "thieves' world", "participation in a thieves' gathering" and illegal purchase and storage of firearms is underway under Articles 223 (1), Parts 1 and 2, Article 223 (3), Part 2, Article 223 (2), Part 1 of Article 223 (4), and Article 236 of the Criminal Code of Georgia.