• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2004 წელს ჩადენილი განზრახ მკვლელობისთვის ძებნილი პი...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ძებნის სამმართველოსა და თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საუბნო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების შედეგად, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მიერ განზრახ მკვლელობისთვის ძებნილი - 1986 წელს დაბადებული ა. ბ. თბილისში დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ 2004 წლის 27 ოქტომბერს, დაახლოებით, 19:00 საათზე, თბილისში, პეკინის გამზირზე, დ.ო.-სა და ა.ბ.-ს შორის მობილურ ტელეფონთან დაკავშირებით წარმოიშვა კონფლიქტი, რა დროსაც ა.ბ.-მ დანით რამდენიმე ჭრილობა მიაყენა დ.ო.-ს და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა. დაჭრილი დ.ო., მიყენებული ჭრილობების შედეგად, საავადმყოფოში გარდაიცვალა.
ჩატარებული გამოძიების შედეგად, 2016 წლის 26 მარტს, სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, ა.ბ. დაკავებულ იქნა ბრალდებულის სახით და მას პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა.
საგამოძიებო უწყების მხრიდან წარდგენილი მტკიცებულებების მიუხედავად, თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოების მიერ ბრალდებული გამართლდა წარდგენილ ბრალდებაში.
2018 წლის 29 მარტს, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ გამოტანილი განაჩენის საფუძველზე, ა.ბ.-ს განზრახ მკვლელობისთვის სასჯელის სახედ და ზომად განესაზღვრა 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა, რაც 2012 წლის 28 დეკემბრის „ამნისტიის შესახებ“ საქართველოს კანონის გამოყენებით შეუმცირდა და საბოლოოდ განესაზღვრა თავისუფლების აღკვეთა 6 წლის და 9 თვის ვადით.

• Ministry of Internal Affairs detained a person wanted for premeditated murder co...
The officers of the Division for Search of the Main Division Combating Organized Crime of the Central Criminal Police Department and the officers of the District Division of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs as a result of operative-searching activities detained in Tbilisi A.B. (DoB: 1986) wanted by the Central Criminal Police Department for premeditated murder.
The investigation established that on 27 October 2004, at about 19:00 pm, in Pekini Avenue, Tbilisi, the conflict between D.O and A.B. regarding the mobile phones took place. During the conflict A.B. inflicted multiple injuries with a knife to D.O. and escaped from the scene. As a result of injuries inflicted the injured D.O. died in the hospital.
As a result of the investigation, on March 26, 2016, on the basis of a court ruling A.B. was detained as a defendant and sentenced to imprisonment on the grounds of petition presented by the prosecutors` office.
Despite the evidence submitted by the investigative agency, Tbilisi City Court and the Court of Appeal acquitted the defendant in all charges.
On March 29, 2018, on the basis of a judgment of the Supreme Court of Georgia, A.B. for the premeditated murder was sentenced to nine years of imprisonment; the mentioned sentence on December 28, 2012 according to the Law of Georgia on Amnesty was shortened and finally he was sentenced to 6 years and 9 months of imprisonment.