• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აშშ-სა და კანადაში საქართველოს მოქალაქის უკანონოდ და...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აშშ-სა და კანადაში საქართველოს მოქალაქის უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების შექმნის ბრალდებით ერთი პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს და გენერალური პროკურატურის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, უცხო ქვეყანაში საქართველოს მოქალაქის უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების შექმნის ბრალდებით, 1987 წელს დაბადებული დ.ს. მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს.
დანაშაული 3-დან 6 წლამდე ვადით თავისუფლების აღჯვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულს უკავშირდებოდნენ ამერიკის შეერთებულ შტატებში და კანადაში არალეგალურად გამგზავრებისა და უკანონოდ დარჩენის მსურველი საქართველოს მოქალაქეები, რომლებსაც დ.ს., გარკვეული თანხის სანაცვლოდ, საჭირო დოკუმენტებს გადასცემდა, აშშ-სა და კანადაში გამგზავრებისა და უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამის პირობებს უქმნიდა.
სამართალდამცველებმა, საქმეზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, დ. ს.-ის დანაშაულებრივი ქმედების ფარული ვიდეო-აუდიო გადაღება და სატელეფონო მიყურადება განახორციელეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული საქართველოს ერთ-ერთ მოქალაქეს 16000 აშშ დოლარის სანაცვლოდ აშშ-ში არალეგალურად გამგზავრებაში დახმარებას დაჰპირდა და წინასწარ გამოართვა 4000 ლარი.
პოლიციამ, ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, საქართველოს მოქალაქის 76 პასპორტი, 3 საბანკო პლასტიკური ბარათი, 2 მეხსიერების ბარათი, კომპიუტერული ტექნიკა, 2 მობილური ტელეფონი, სავარაუდოდ, ნარკოტიკული საშაულება „მარიხუანა“, დოკუმენტების დასამზადებელი დანადგარი და დოკუმენტები ნივთმტკიცებად ამოიღო.
საქართველოს მოქალაქის უცხო ქვეყანაში წინასწარი შეცნობით უკანონოდ დარჩენისთვის შესაბამისი პირობების შექმნის ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 344 პრიმა-2 მუხლის მე-2 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტებით მიმდინარეობს.

• Ministry of Internal Affairs Detained One Person for Creating Appropriate Condit...
Ministry of Internal Affairs Detained One Person for Creating Appropriate Conditions for illegal stay of Georgian Citizens in US and Canada
The officers of the Main Division for Combating Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs and the General Prosecutor's Office, as a result of jointly held operative and investigative activities, detained D.S. (DoB 1987) on the basis of the relevant court decision on the charges of creating appropriate conditions of Georgian citizens for illegal stay abroad.
The investigation established that the accused person was linked to Georgian citizens who planned to travel and stay in the United States and Canada illegally. D.S provided the mentioned citizens with relevant documentation in exchange for certain amount of cash.
Within the frames of the ongoing investigation, the law enforcers conducted audio-video recording of illegal activities perpetrated by D.S and wiretapped his phone conversations following the court’s decision.
The investigation established that the accused person promised to assist one of the citizens of Georgia to travel to the United States illegally in exchange for 16,000 USD and received 4,000 GEL in advance.
During the search activities held in detainee’s residential house, police officers seized 76 passports belonging to Georgian citizens, 3 bank plastic cards, 2 memory cards, computer equipment, 2 mobile phones, allegedly "marijuana", special devise used for manufacturing necessary documentation and documents as evidence.
Investigation is underway into the fact of creating appropriate conditions for illegal stay of Georgian citizens in foreign country with prior knowledge under Article 3442 Part II, Sub-paragraph “C” of the Criminal Code of Georgia.