• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ბუტა რობაქიძის მკვლელობის საქმის ერთ-ერთი ბრალდებული...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ძებნის სამმართველოს თანამშრომლებმა 2013 წლიდან წითელი ცირკულარით საერთაშორისო დონეზე ძებნილი საქართველოს მოქალაქე, 1969 წელს დაბადებული ზაზა ბაქრაძე თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დააკავეს.
ზაზა ბაქრაძე ამირან (ბუტა) რობაქიძის მკვლელობის საქმეში ერთ-ერთი ბრალდებულია. გამოძიებამ დაადგინა, რომ 2004 წლის 24 ნოემბერს თბილისში, წერეთლის გამზირზე მომხდარი შემთხვევის დროს, ზაზა ბაქრაძემ, სხვა პირებთან ერთად, დანაშაულის დაფარვის მიზნით, მართლსაწინააღმდეგოდ შეძენილი ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა შემთხვევის ადგილზე მიიტანა.
2004 წელს ზაზა ბაქრაძე შინაგან საქმეთა სამინისტროში ერთ-ერთ მაღალ თანამდებობას იკავებდა - იგი თბილისის მთავარი სამმართველოს კრიმინალური პოლიციის უფროსი იყო.
ზაზა ბაქრაძეს, ჩადენილი დანაშაულის გამო, 2013 წლის 7 თებერვალს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა, რის საფუძველზეც, მასზე წითელი ცირკულარით ძებნა გამოცხადდა.
დაკავებულს ბრალად ედება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3 და 332-ე მუხლის მე-3 ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულები, რაც გულისხმობს ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო გადაზიდვას და სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას.

• MIA detained one of the accused of Buta Robakidze's murder case
The officers of the Search Division of the Main Division Combating Organized Crime of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs detained in Tbilisi International Airport a citizen of Georgia - Zaza Bakradze (DoB: 1969) - internationally wanted under the red notice from 2013.
Zaza Bakradze is one of the accused individuals in the murder case of Amiran (Buta) Robakidze. The investigation established that on November 24, 2004 in Tsereteli Avenue, Tbilisi, Zaza Bakradze, along with other persons, with the purpose of concealing the crime brought to the crime scene illegally purchased firearm and ammunition.
In 2004 Zaza Bakradze was one of the senior officials of the Ministry of Internal Affairs - he took the position of the Head of the Criminal Police of Tbilisi Main Division.
For the crime committed on February 7, 2013 Zaza Bakradze was sentenced in absentia and consequently announced as wanted under the red notice.
The detainee is charged with the crimes envisaged by the III part of Article 236 and III part of the Article 332 of the Criminal Code of Georgia (illegal transportation of firearms and abuse of power).