• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ფოთის პორტში 80 კილოგრამამდე ნარკოტიკული საშუალება „...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ფოთის პორტში 80 კილოგრამამდე ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინი“ამოიღო - დაკავებულია 1 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გენერალური პროკურატურის და ფინანსთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ირანის მოქალაქე - 1961 წელს დაბადებული ბ.ტ., განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების საქართველოში უკანონოდ შემოტანის და შეძენა-შენახვის ბრალდებით დააკავეს.
სამართალდამცველებმა გაეროს ნარკოტიკებისა და დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის ოფისისა და მსოფლიო საბაჟო ორგანიზაციის ერთობლივი პროექტის - კონტეინერების კონტროლის პროგრამის ფარგლებში ფოთის პორტში გამოავლინეს რისკის შემცველი სატვირთო ავტომობილი რომელსაც ბრალდებული მართავდა. ავტომობილის ჩხრეკისას, მისაბმელის უკანა ორ კარში, სპეციალურად მოწყობილი სამალავიდან - 315 შეკვრად დაფასოებული, 80 კილოგრამამდე ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინი“ ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულს, ირანის ისლამური რესპუბლიკის მოქალაქეს განზრახული ჰქონდა ირანიდან სომხეთისა და საქართველოს გავლით, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების ევროპაში გადაზიდვა, აღნიშნულის განხორციელებას ის საქართველოს ერთ-ერთი საზღვაო პორტის გავლით ცდილობდა, რა დროსაც იგი დაკავებული იქნა.
როგორც მოგეხსენებათ, შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს პარტნიორ ქვეყნებთან ტრანსნაციონალურ და ორგანიზებულ დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში, რომლის ნათელი მაგალითია გასულ თვეში ჩატარებული ერთობლივი საპოლიციო ღონისძიება ბელგიელ და ჰოლანდიელ კოლეგებთან ერთად, რომლის ფარგლებშიც, ჩვენს მიერ მიწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე ბელგიის სამეფოში, კერძოდ ანტვერპენის პორტში ორ ეტაპად ამოღებული იქნა უპრეცედენტო რაოდენობის 1 ტონა და 660 კილოგრამი ნარკოტიკული საშუალება ჰეროინი.

• The Ministry of Internal Affairs seized up to 80 kilograms of heroin in Poti por...
The Ministry of Internal Affairs seized up to 80 kilograms of heroin in Poti port - 1 person arrested
Employees of the Ministry of Internal Affairs, the General Prosecutor's Office and the Ministry of Finance, as a result of jointly conducted complex operational and investigative actions, arrested an Iranian citizen - B.T.
Within the framework of the joint project of the United Nations Office against Drugs and Crime and the World Customs Organization - Container Control Program, the law enforcement officers identified a dangerous truck operated by the accused person in the port of Poti. During the search of the vehicle, in the two rear doors of the trailer, 315 packages weighing up to 80 kilograms of narcotic drug "Heroin" were seized as evidence.
The investigation established that the defendant, a citizen of the Islamic Republic of Iran, intended to transport a particularly large amount of narcotic drugs from Iran to Europe through Armenia and Georgia.
As you may be aware, the Ministry of Internal Affairs actively cooperates with partner countries in the field of the fight against transnational and organized crime, the clear example of which is the joint police operation held last month with Belgian and Dutch colleagues, within the framework of which, based on the information provided by us, in the Kingdom of Belgium, namely in the port of Antwerp unprecedented amount, namely 1 ton and 660 kilograms of the heroin drug was seized in two stages.