• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განზრახ მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით ერთი პირი დაა...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1980 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ლ.კ. განზრახ მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა თბილისში, მარშალ გელოვანის გამზირზე მდებარე ქვეითთა გადასასვლელ ხიდზე, 1991 წელს დაბადებულ ე.ბ.-ს ყელის არეში ცივი იარაღის გამოყენებით ჭრილობა მიაყენა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.
სამართალდამცველებმა დანაშაულის ჩადენის იარაღი - დანა დაკავებულის საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას ნივთმტკიცებად ამოიღეს.

• MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS DETAINED ONE PERSON FOR THE ATTEMPTED MURDER
The officers of Vake-Saburtalo Police Division of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediate operative-search and investigative activities detained previously convicted L.K. (DoB 1980) for the attempted murder.
The committed crime envisages the term of imprisonment from 7 to 15 years.
Investigation established that detainee inflicted injury with a cold steel to E.D. (DoB 1991) in throat area and fled from the place of crime. The incident took place on pedestrian bridge, located on Marshal Gelovani Avennue.
The weapon of crime- knife, was seized as evidence by the police officers during the search activities held in detainee’s apartment.
Investigation is in progress on the fact of premeditated murder envisaged by the article 19-108 of the Criminal Code of Georgia.