• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად, ნარკოტიკებით უკანო...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად, ნარკოტიკებით უკანონო ვაჭრობის სქემა გახსნა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული კომპლექსური საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ნარკოტიკებით უკანონო ვაჭრობის სქემა გახსნეს, დანაშაულებრივი ჯგუფის ათეულობით წევრი გამოავლინეს, დააკავეს და პასუხისგებაში მისცეს.
პოლიციის მიერ სხვადასხვა დროსა და ადგილზე ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ამ ეტაპზე დაკავებული და პასუხისგებაში მიცემული არის ტრანსნაციონალური ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის 22 წევრი.
დაკავებულ და პასუხისგებაში მიცემულ პირებს შორის არიან როგორც საქართველოს, ასევე ბულგარეთის და თურქეთის მოქალაქეები.
მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, მიმდინარე წლის 18 ივლისს, აჭარაში ჩატარებული საპოლიციო ღონისძიების შედეგად, ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის 3 ხელმძღვანელ პირს დაუსწრებლად წარედგინა ბრალი.
გარდა ამისა, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დაკავებულია 3 პირი: საქართველოს მოქალაქეები და მოქმედი ადვოკატები - 1984 წელს დაბადებული მ.ზ. და 1986 წელს დაბადებული ა.ფ., ასევე თურქეთის მოქალაქე 1971 წელს დაბადებული მ.ჩ.
დაკავებული ადვოკატები იყვნენ ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრები, რომლებიც განკარგავდნენ აღნიშნული ჯგუფის სარგებლობაში არსებულ საბანკო ანგარიშებს. ისინი, ფულის წარმომავლობის დამალვის მიზნით, თანხებს უცხოურ ვალუტაში აკონვერტირებდნენ და უკანონო ნარკოვაჭრობაში ჩართული პირების ანგარიშებზე რიცხავდნენ.
დანაშაულებრივ სქემაში მონაწილე პირები ახდენდნენ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების: ,,ჰეროინის“, ,,კოკაინის“, ,,ბუპრენორფინის“, ,,მეტადონის“, ,,მეტამფეტამინის“, ,,ამფეტამინისა“ და ,,მდმას“ საქართველოში უკანონოდ შემოტანას.
ბრალდებულები ნარკოტიკულ საშუალებებს შემდგომი რეალიზაციის მიზნით აფასოებდნენ და ე.წ. დადების მეთოდით სხვადასხვა ლოკაციაზე ათავსებდნენ, ნარკოტიკული საშუალებების რეალიზაციის შედეგად მიღებულ თანხებს კი ათეთრებდნენ.
პოლიციამ, დაკავებულების პირადი, საცხოვრებელი სახლებისა და ავტომობილების ჩხრეკის შედეგად, დიდი ოდენობით სხვადასხვა სახის ნარკოტიკული საშუალება, ავტომობილები, ცეცხლსასროლი იარაღები და საბრძოლო მასალა ნივთმტკიცებად ამოიღო.
ასევე ამოღებულია სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალება - კომპიუტერული ტექნიკა და მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ბრალდებული პირები ერთმანეთს უკავშირდებოდნენ.

• The Ministry of Internal Affairs, along with the General Prosecutor's Office, so...
The Ministry of Internal Affairs, along with the General Prosecutor's Office, solved a scheme for illegal drug trade
The employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of complex investigative actions conducted in cooperation with the General Prosecutor's Office, solved a scheme of illegal drug trade, identified dozens of members of the criminal group, arrested them and brought them to justice.
As a result of investigative actions conducted by the police at different times and locations, 22 members of the transnational organized crime group have been arrested and charged at this stage.
Citizens of Georgia, Bulgaria and Turkey are among those arrested and charged.
Within the framework of the ongoing investigation, on July 18 of the current year, as a result of the police activities held in Adjara, 3 drug leaders of the organized crime group were charged in absentia.
In addition to the mentioned, based on the judge's decision, 3 persons were arrested: citizens of Georgia and active lawyers - M.Z. (DoB 1984), A.F. (DoB 1986), as well as Turkish citizen M.Ch. (DoB 1971).
The detained lawyers were members of an organized crime group, managing the bank accounts used by the mentioned group. In order to conceal the origin of the money, they converted the funds into foreign currency and transferred to the accounts of persons involved in the illegal drug trade.
The persons engaged in the criminal scheme were illegally importing drugs in especially large quantities, such as: "Heroin", "Cocaine", "Buprenorphine", "Methadone", "Methamphetamine", "Amphetamine" and "MDMA" into Georgia.
The defendants pre-packed narcotic drugs for further realization and placed them in different locations, as the money received from the sale of narcotic drugs was laundered.
As a result of the personal search, and search activities held in residential houses and vehicles of the detainees, the police seized a large amount of various types of drugs, vehicles, firearms and ammunition as evidence.
Various means of communication were also seized - computer equipment and mobile phones, through which the accused persons communicated with each other.