შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ინტერპოლის მიერ წითელი ცირკულარით მძიმე დანაშაულებისთვის ძებნილი რუსეთის მოქალაქე დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ძებნისა და კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოების თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული და სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, ინტერპოლის მიერ წითელი ცირკულარით ძებნილი, რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე, 1987 წელს დაბადებული ა.ლ. ბათუმში, დროებით საცხოვრებელ სახლში დააკავეს.
გამოძიებით დადგენილია, რომ ძებნილი პირი საქართველოში 2020 წლის იანვრიდან იმყოფება.
რუსეთის ფედერაციამ ა.ლ.-ზე ძებნა ეროვნულ დონეზე 2020 წლის 19 აგვისტოდან გამოაცხადა, ხოლო 2020 წლის 9 ნოემბრიდან ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს მიერ მასზე საერთაშორისო ძებნა წითელი ცირკულარით გამოცხადდა.
აღნიშნული პიროვნება იძებნებოდა რუსეთის ფედერაციის სისხლის სამართლის კოდექსის 112-ე მუხლის მე-2 ნაწილით; 126-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, 163-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, 210-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, 240-ე მუხლის მე-3 ნაწილით (8 ეპიზოდი) და 241-ე მუხლის მე-2 ნაწილით განსაზღვრული დანაშაულებისთვის, რაც დანაშაულებრივი ორგანიზაციის შექმნას და მართვას, ადამიანის გატაცებას, მუქარით გამოძალვას, ძალის გამოყენებით ან ძალის გამოყენების მუქარით პროსტიტუციის ორგანიზებას, პროსტიტუციაში არასრულწლოვნების ჩართვას, ორგანიზებული დაჯგუფების მიერ არასრულწლოვნის მიმართ გარყვნილ ქმედებას, ასევე, საშუალო სიმძიმის სხეულის განზრახ დაზიანებას გულისხმობს.

• Ministry of Internal Affairs detained Russian citizen wanted under the red notic...
Ministry of Internal Affairs detained Russian citizen wanted under the red notice by Interpol for grave crime
The officers of the Main Division for the Fight against Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs as a result of operative and search activities detained Russian citizen – A.L. (DoB 1987) wanted under the red notice by Interpol in his temporary place of residence located in Batumi.
Investigation established that the wanted person has been residing in Georgia since January, 2020.
Russian federation announced A.L. as wanted on the national level from August 19, 2020. On November 9, 2020, the General Secretariat of Interpol declared international search for the mentioned person under the red notice.
A.L. was wanted under the Criminal Code of the Russian Federation, articles: 112, II part, 126, III part, 163, III part, 210, I part, 240, III part (episode VIII) and article 241, II part, envisaging creation and management of the criminal organization, human trafficking, extortion under threat, organization of prostitution under the pressure or force or threat of force, engaging a minor in prostitution, lewd act committed against a minor by the organized groups and causing a medium-level health damage.