შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციისა და კახეთის პოლიციის დეპარტამენტების თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1971 წელს დაბადებულო მ.ა. განზრახ მკვლელობის და ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო ტარების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა 2022 წლის 21 სექტემბერს, კახეთის რეგიონის ერთ- ერთ სოფელში, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღიდან რამდენიმე გასროლით სასიკვდილო ჭრილობები მიაყენა 1986 წელს დაბადებულ ა.ჰ.-ს და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.

• The Ministry of Internal Affairs solved a murder case in Kakheti - one person ar...
As a result of the conducted operational-search measures and investigative actions, officers of Tbilisi Police and Kakheti Police Departments of the Ministry of Internal Affairs arrested M.A., born in 1971, on charges of premeditated murder and illegal possession of a firearm.
The crime envisions up to 15 years of imprisonment.
The investigation established that on September 21, 2022, in one of the villages of Kakheti region, the accused person fatally wounded A.H., born in 1986, with several shots from an automatic firearm and fled the scene.
As a result of the measures taken in the case, law enforcement officers detained the accused in Kakheti.