შინაგან საქმეთა სამინისტრომ კოვიდ-19-ის წინააღმდეგ ბრძოლის მიზნით მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 1 634 ფაქტი გამოავლინა
სამართალდამცველების მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, დაწესებული შეზღუდვების ფარგლებში მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 1 634 ფაქტი გამოვლინდა.
გარდა ამისა, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, პირბადის ტარების წესის დარღვევის ფაქტზე, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(11)-ე მუხლის შესაბამისად 1 359 ფიზიკური პირი დაჯარიმდა, ხოლო პირბადის ტარების წესის განმეორებით დარღვევის 173 ფაქტი გამოვლინდა.

• MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS EXPOSED 1 634 FACTS OF BREACHING REGULATIONS IMPOSE...
MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS EXPOSED 1 634 FACTS OF BREACHING REGULATIONS IMPOSED AGAINST THE SPREAD OF COVID-19
Within the last 24 hours, as a result of monitoring activities carried out by the law enforcement officers 1634 facts of breaching regulations imposed against the spread of COVID-19 have been revealed across the country.
Police have fined 102 persons under article 42 (10) envisaged by the Code of Administrative Offences.
In addition to the mentioned, during the last 24 hours, 1 359 persons were fined for not wearing face masks, crime envisaged under article 42 (11) of the Code of Administrative Offences, while 173 were additionally fined for violating the same article repeatedly.