• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მუქარის, მტკიცებულებების ფალსიფიკაციისა და ცრუ ჩვენე...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მუქარის, მტკიცებულებების ფალსიფიკაციისა და ცრუ ჩვენების მიცემის ფაქტებზე შაქარაშვილის საქმეში ბრალდებული არასრულწლოვანი ზ.ხ.-ს მამა დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, მუქარის, განსაკუთრებით მძიმე კატეგორიის სისხლის სამართლის საქმეზე მტკიცებულებების ფალსიფიკაციისა და ცრუ ჩვენების მიცემის ფაქტებზე გიორგი შაქარაშვილის საქმეში ბრალდებული არასრულწლოვანი ზ.ხ.-ს მამა დააკავეს.
სისხლის სამართლის საქმეზე ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების, მოწმეთა ჩვენებების, საგამოძიებო ექსპერიმენტების და ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად მოპოვებული ვიდეოჩანაწერებით დგინდება, რომ გიორგი შაქარაშვილის მკვლელობის სისხლის სამართლის საქმეზე ბრალდებული ზ.ხ.-ს მამამ, საქმეში არსებული მტკიცებულებების ფალსიფიკაციის, გამოძიებისთვის ხელის შეშლისა და დანაშაულში ბრალდებულთათვის მოსალოდნელი სასჯელის თავიდან არიდების მიზნით, დანაშაული წინასწარ დაგეგმა და სისრულეში მოიყვანა.
კერძოდ: ბრალდებული დაუკავშირდა მეგობარს, რომელსაც დაავალა რეგისტრაციის გარეშე, ორი მობილური ტელეფონის და სიმ ბარათის შეძენა, ასევე, გურამ ამირხანაშვილის სახლთან მისვლა და წინასწარ შეთანხმებული ტექსტებით აღნიშნულ ტელეფონებზე მოკლე ტექსტური შეტყობინებების გაგზავნა.
ბრალდებულის მეგობარი მივიდა ვაზისუბანში, გიორგი შაქარაშვილის საქმის მოწმის - გურამ ამირხანაშვილის საცხოვრებელი კორპუსის მიმდებარე ტერიტორიაზე, საიდანაც, წინასწარი შეთანხმებით, მისივე ნაყიდი ერთ-ერთი მობილური ტელეფონის საშუალებით გააგზავნა მოკლე ტექსტური შეტყობინება მეორე ტელეფონზე, რომელიც უკვე არასრულწლოვანი ზ.ხ.-ს მამას ჰქონდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ ამ დროს, ბრალდებული წინასწარ შემუშავებული გეგმის მიხედვით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ადმინისტრაციული შენობების მიმდებარე ტერიტორიაზე გადაადგილდებოდა და მიზანმიმართულად, აღნიშნული ადგილებიდან ახორციელებდა მოკლე ტექსტური შეტყობინებების მიღებას და გაგზავნას.
გამოძიებით დგინდება, რომ არასრულწლოვანი ზ.ხ.-ს მამამ ფალსიფიცირებული მტკიცებულება შექმნა, თითქოს საგამოძიებო ორგანოს წარმომადგენლებს, საქმის ერთ-ერთ მოწმესთან - გურამ ამირხანაშვილთან, სპეციალურად მისთვის განკუთვნილი მობილური ტელეფონით ჰქონდათ კავშირი.
ამასთან, ბრალდებულმა მართლმსაჯულებისთვის ხელის შეშლის მიზნით, აღნიშნულ ეპიზოდთან დაკავშირებით, სასამართლოს ცრუ ჩვენება მისცა. გარდა ამისა, საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ ბრალდებული გიორგი შაქარაშვილის მკვლელობის საქმესთან შემხებლობაში მყოფი სხვა პირების მიმართ, მედიასაშუალებებში გაკეთებული განცხადებებით სისტემატურად ახორციელებდა სხვადასხვა სახის მუქარას. კერძოდ, დაკავებული ჯანმრთელობის დაზიანებითა და სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრა მოწმეებს: გურამ ამირხანაშვილსა და იაკობ ბრეგვაძეს, ასევე, გიორგი შაქარაშვილის ბიძას - მირიან ნიკოლაძეს. ამ უკანასკნელის მიმართ, ასევე, ის სისტემატურად ახორციელებდა მუქარას სოციალური ქსელის საშუალებით.
საქმეზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 151-ე მუხლის პირველი ნაწილით, 369(1) მუხლის მესამე ნაწილითა და 370-ე მუხლის მეორე და მესამე ნაწილებით მიმდინარეობს.

• Ministry of Internal Affairs detained father of juvenile detainee Z.Kh. - accuse...
Ministry of Internal Affairs detained father of juvenile detainee Z.Kh. - accused in Giorgi Shakarashvili criminal case for threat, falsification of evidences and false testimony
The officers of the Central Criminal Police Department under the Ministry of Internal Affairs detained father of juvenile detainee Z.Kh. (accused in Giorgi Shakarashvili criminal case) on the basis of the respective court decision. The mentioned person has been detained for threat, falsification of evidences of particularly grave criminal case and false testimony.
As a result of operative and investigative activities held within the frames of the investigation and on the basis of witness testimonies, investigative experiments and video footage obtained through covert investigative measures, it was established that father of Z.Kh. – accused in the criminal case of Giorgi Shakarashvili, plotted and committed the crime in order to avoid the impending punishment for his son by the evidence falsification and obstruction of investigation. In particular: detainee contacted his friend and ordered to purchase two unregistered mobile phones and three SIM cards as well as to approach the place of residence of Guram Amirkhanashvili and send short text messages to the mentioned phones with pre-agreed texts. Friend of the detained person went to Vazisubani settlement, in vicinities of Guram Amirkhanashvili residence building, from where he sent text message (elaborated with prior agreement) from one of the previously purchased mobile phones to another one, which was already owned by the father of juvenile Z.Kh.
It is also notable that in exactly same period of time and according to a pre-elaborated plot, the accused was moving in vicinities of the administrative buildings of the Ministry of Internal Affairs and the State Security Service to fit within the desirable timeframe, purposefully receiving and sending short text messages from the mentioned locations. Investigation established that father of juvenile detainee Z.Kh. created false evidence, as if representatives of the law enforcement agencies contacted Guram Amirkhanashvili (witness in the criminal case) through specially purchased mobile phone. Herewith, with an intent to obstruct criminal justice, the accused gave false testimony to the court in connection with the mentioned crime episode. In addition to the mentioned, society is well aware that detainee systematically made statements through various media sources and threatened others involved in the murder case of Giorgi Shakarashvili. In particular, the detainee made threats to the direction of witnesses: Guram Amirkhanashvili and Iakob Bregvadze, as well as uncle of the late Giorgi Shakarashvili - Mirian Nikoladze with damage to health and liquidation. The latter was also threatened through the social network.
Investigation of the case is in progress under the article 151, I part and 369 (1) III part as well as article 370, II and III parts envisaged by the Criminal Code of Georgia.