• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პოლიციელზე თავდასხმის ბრალდებით ქუთაისში ერთი პირი ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, პოლიციელზე თავდასხმის ბრალდებით, 1992 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი ზ.კ. ქუთაისში დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 10 ივნისს, ქუთაისში, ნიკეას ქუჩაზე, ზ.კ.-ის მიმართ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის ფარგლებში მიმდინარე საგამოძიებო მოქმედების - პირადი ჩხრეკის დროს, ბრალდებული ქუთაისის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომელს - 1986 წელს დაბადებულ დ.გ.-ს თავს დაესხა და ჯანმრთელობის დაზიანება მიაყენა.

• The Ministry of Internal Affairs has detained one person in Kutaisi for assaulti...
The officers of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Departments of the Ministry of Internal Affairs detained several times convicted in past - Z.K. (DoB 1992) in Kutaisi for assaulting a police officer, as a result of operative and investigative activities.
The committed crime envisages from 4 to 7 years in prison.
The investigation established that on June 10 of the current year, during the personal search held within the frames of the ongoing criminal case launched against Z.K. on Nikea Street in Kutaisi, the accused person attacked the police officer- D.G. (DoB 1986) and inflicted health damage.
Investigation on the fact of the assault on a police officer in connection with official duties is in progress under article 3531, part I of the Criminal Code of Georgia.