• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საგანგებო სიტუაციების შესახებ მრავალეროვნულ სწავლება...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურმა სხვადასხვა ტიპის საგანგებო სიტუაციებზე ორიენტირებულ ერთკვირიან მრავალეროვნულ საველე სწავლებას უმასპინძლა.
წვრთნები აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების ბუნებრივი და ადამიანის ფაქტორით გამოწვეული კატასტროფების პრევენციის, მზადყოფნისა და რეაგირების პროგრამის "PPRD East 3"-ის ფარგლებში განხორციელდა და როგორც საშტაბო, ასევე საველე კომპონენტებს მოიცავდა.
მრავალეროვნული სწავლების ფარგლებში, საქართველოს, სომხეთის, აზერბაიჯანისა და მოლდოვის მეხანძრე-მაშველებმა საჩვენებელ წვრთნაში მიიღეს მონაწილეობა.
საჩვენებელ სწავლებას დაესწრნენ შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეები - იოსებ ჭელიძე და გიორგი ბუთხუზი, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსი, თეიმურაზ მღებრიშვილი, უწყების სხვადასხვა დეპარტამენტის წარმომადგენლები, ასევე სომხეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი მოადგილე, აზერბაიჯანის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამინისტროს და მოლდოვის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის დელეგაციები, უკრაინის და იტალიის წითელი ჯვრის წარმომადგენლობა, გაეროს მუდმივი კოორდინატორი და ევროკავშირის დელეგაციის წევრები.
საჩვენებელი სწავლება რეალობასთან მაქსიმალურად მიახლოებული სცენარის მიხედვით განხორციელდა და სხვადასხვა ტიპის სახანძრო-სამაშველო ოპერაციებს მოიცავდა, მათ შორის, მასშტაბური ტყის ხანძრების დროს მოქმედებას, ქიმიურ, ბიოლოგიურ, რადიაციულ და ბირთვულ ინციდენტებზე რეაგირების სავარჯიშოებს და ა.შ.
საველე წვრთნების დროს განხილულ იქნა ის პროცედურები, რომელიც მასშტაბური საგანგებო სიტუაციების დროს მასპინძელი ქვეყნის მხრიდან ტარდება პარტნიორი ქვეყნების დახმარების მოზიდვის შემთხვევაში. ასევე, შემოწმდა ფართომასშტაბიანი კატასტროფების დროს შესაბამისი უწყებების კოორდინირებული მოქმედებები.
სწავლებაში ჩართული იყო საპატრულო პოლიცია, სასაზღვრო პოლიციის პირადი შემადგენლობა და ტექნიკა, საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრის ექიმები, ეროვნული გვარდია, ეროვნული სატყეო სააგენტო და გარემოს ეროვნული სააგენტო. სწავლებაში ასევე მონაწილეობდა ევროკავშირის დელეგაცია, CBRN ეროვნულ ცენტრი და იტალიის წითელი ჯვარი.
საველე წვრთნებში 400-ზე მეტი საგანგებო სიტუაციებზე მორეაგირე ჯგუფის წევრი მონაწილეობდა - საქართველოდან, სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან და მოლდოვიდან. სწავლებაში ჩართული იყო უკრაინის, იტალიის, შვედეთის და ევროკავშირის სამოქალაქო უსაფრთხოების მექანიზმის გუნდები.
PPRD ევროკავშირის ტექნიკური ექსპერტული დახმარების პროექტს წარმოადგენს, რომლის მთავარი მიზანი, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში ბუნებრივი და ადამიანური ფაქტორით გამოწვეული საგანგებო სიტუაციების პრევენციის, მათზე რეაგირებისა და მზადყოფნის დონის ამაღლებაა. PPRD პროექტში საქართველოსთან ერთად, მთავარი ბენეფიციარი ქვეყნები უკრაინა, მოლდოვა, აზერბაიჯანი და სომხეთი არიან.

• Ministry of Internal Affairs hosted a multinational exercise on emergency situat...
Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs hosted a one-week multinational field exercise focused on different types of emergency situations.
The exercises were carried out within the "PPRD East 3" program of prevention, preparedness and response to natural and man-made disasters of the Eastern Partnership countries and included both headquarters and field activity components.
Within the framework of multinational training, firefighters from Georgia, Armenia, Azerbaijan and Moldova took part in demonstration training.
The exercise was attended by the Deputy Ministers of Internal Affairs - Ioseb Chelidze and Giorgi Butkhuzi, Head of the Emergency Situations Management Service, Teimuraz Mghebrishvili, representatives of various departments of the agency, as well as the Deputy Minister of Internal Affairs of Armenia, delegations of the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan and the Emergency Situations Management Service of Moldova, Ukraine and Representation of the Italian Red Cross, Permanent Coordinator of the United Nations and members of the EU delegation.
The training was carried out according to a scenario as close as possible to real life situation and included various types of fire-rescue operations, operations during large-scale forest fires, chemical, biological, radiation and nuclear incident response exercises, etc.
During the field exercises, the procedures that are carried out by the host country in the case of attracting assistance from partner countries during large-scale emergency situations were discussed. The coordinated actions of relevant agencies during large-scale disasters were inspected.
Patrol police, border police personnel and equipment, emergency situation coordination and urgent assistance center doctors, National Guard, National Forestry Agency and National Environment Agency were involved in the training. The EU delegation, the CBRN National Center and the Italian Red Cross also participated in the exercise.
More than 400 emergency response team members from Georgia, Armenia, Azerbaijan and Moldova participated in the field exercises. Teams from Ukraine, Italy, Sweden and the EU Civilian Security Mechanism were involved in the exercise.
PPRD is a technical expert assistance project of the European Union, the main goal of which is to increase the level of prevention, response and preparedness on emergency situations caused by natural and/or human factors in Eastern Partnership countries. In the PPRD project, along with Georgia, the main beneficiary countries are Ukraine, Moldova, Azerbaijan and Armenia.