• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, “საგზაო უსაფრთხოების ეროვნული სტრატეგიის” ფარგლებშ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, “საგზაო უსაფრთხოების ეროვნული სტრატეგიის” ფარგლებში, კომპლექსური აქტივობები განახორციელა
2020 წლის 30 იანვარს საქართველოს მთავრობამ საგზაო უსაფრთხოების ეროვნული სტრატეგიის 2020 წლის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა. შინაგან საქმეთა სამინისტრო 2017 წლიდან აქტიურად არის ჩართული "საგზაო უსაფრთხოების ეროვნული სტრატეგიის" სამოქმედო გეგმის განხორციელებაში.
2019 წლის განმავლობაში, "საგზაო უსაფრთხოების ეროვნული სტრატეგიის" ფარგლებში, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ კომპლექსური აქტივობები განახორციელა.
2019 წლის დასაწყისში ამოქმედდა საინფორმაციო კამპანია #მეტისიცოცხლისთვის, რომლის ფარგლებში, სხვადასხვა საკომუნიკაციო არხით განხორციელდა საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებელი აქტივობები.
განვითარდა ვიდეოსამეთვალყურეო სისტემა. დღეის მდგომარეობით, სულ მოქმედებს 4 467 ვიდეოკამერა (2 862 - ზოგადი ხედვის, 1 605 - ნომრის ამომცნობი) და სიჩქარის კონტროლის 216 სექცია - ჯამში, დაფარულია 861 კმ საგზაო მონაკვეთი.
შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტმა საგზაო სატრანსპორტო შემთხვევების შესახებ რეალური მონაცემების შესაგროვებლად, ბორტკომპიუტერის 170 კომპლექტი შეისყიდა, რითიც ამ დროისთვის სრულად აღჭურვილია სახაზო-საპატრულო ავტომანქანები.
შს სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მიერ, ფარული პატრულირების მეთოდთან ერთად, დაწყებულია შერეული მეთოდით პატრულირების პრაქტიკის დანერგვა. ქვეყნის მასშტაბით გაფართოვდა უკონტაქტო პატრულირების სამოქმედო არეალი და მოიცვა ქალაქები: თბილისი, ბათუმი, რუსთავი, ასევე, იმერეთის რეგიონი.
ამოქმედდა პროგრამული უზრუნველყოფა, რომლის საფუძველზეც ვიდეოსამეთვალყურეო სისტემა ავტომატურ რეჟიმში ახდენს იმ ავტოსატრანსპორტო საშუალებების იდენტიფიცირებას და დაჯარიმებას, რომელთაც არ გაუვლიათ ტექნიკური დათვალიერება.
შსს-ს მიერ (EaP თანამშრომლობის ფარგლებში, მსოფლიო ბანკის ექსპერტის (Crash Data Systems and Crash Data Analyses Expert) ჩართულობით) მომზადდა საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების აღრიცხვიანობის ახალი ელექტრონული პლატფორმა, რომელიც გულისხმობს საქართველოს მასშტაბით საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების აღრიცხვისთვის მონაცემთა ერთიანი ბაზის არსებობას. საგზაო-სატრანსპორტო​ შემთხვევების ბარათი აკმაყოფილებს ევროკავშირის CADaS სტანდარტის მოთხოვნებს. აღნიშნული პროგრამა, რომელიც საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების ხელშემწყობი ფაქტორებისა და გარემო პირობების შესახებ მეტად დეტალიზებული ინფორმაციის აღრიცხვის საშუალებას იძლევა, საპილოტე რეჟიმში მუშაობს ისანი-სამგორის რაიონში.
შეიქმნა ე.წ. შავი წერტილების რუკა (ხშირი საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების ასახვა), რომელიც გამოქვეყნებულია საიტზე -https://formore.life.

• Complex activities held by the Ministry of Internal Affairs within the frames of...
Complex activities held by the Ministry of Internal Affairs within the frames of “Road Safety National Strategy”
On January 2020 the government of Georgia has adopted the action plan for the “Road Safety National Strategy”. Beginning from 2017 the Ministry of Internal Affairs is actively involved in the implementation of the action plan for the “Road Safety National Strategy”.
Throughout 2019, Ministry of Internal Affairs has implemented complex activities within the frames of “Road Safety National Strategy”.
In the beginning of 2019, information campaign “Fore More Life” was launched within the frames of which awareness raising activities targeting the public were implemented through various sources of communication.
Video surveillance system has also been developed. According to the present situation, Ministry of Internal Affairs has installed 4 467 video cameras, including 2 862 with a general view and 1 605 with number deciphering function and 216 sections of speed control, which in total has covered 861 km of the road.
Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs has purchased 170 sets of the onboard computers for collecting the actual data enabling the patrol police fleet to be fully equipped with the respective technic.
Along with the covert patrolling, which is implemented by the Patrol Police Department, the practice of the mixed patrolling is also being implemented. The areal of the covert patrolling has also been widened and fully covered Tbilisi, Batumi, Rustavi and Imereti region.
The special software program was also activated by the Ministry, based on which video surveillance system is able to automatically identify and fine those vehicles which have not undergone technical inspection.
Within the frames of cooperation between Eap and the Ministry of Internal Affairs as well as with the assistance of Crash Data Systems and Crash Data Analyses Expert, new platform for registering road incidents has been adopted, enabling to have the unified data base on the road accidents happening throughout the country. Road accidents card falls within the CADaS standards. The mentioned program already operates in Isani-samgori district in pilot mode and enables to collect more detailed information on the factors contributing to the traffic accidents and environmental conditions.
The so called map of the “Black Spots” (reflecting the most cases of the traffic accidents) has been drafted which is available on the following web-site- - https://formore.life.