• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თაღლითობის მცდელობის ფაქტზე 6 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ტრეფიკინგის და უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, 6 პირი დააკავეს.
ორგანიზებული ჯგუფის მიერ თაღლითობის მცდელობის ფაქტზე დაკავებული არიან: სომხეთის მოქალაქე 2005 წელს დაბადებული გ.ჰ., უკრაინის მოქალაქე 1986 წელს დაბადებული ტ.კ., წარსულში ნასამართლევი რუსეთის მოქალაქე 1994 წელს დაბადებული თ.ა., 2004 წელს დაბადებული კ.კ., 1996 წელს დაბადებული ა.ტ. და წარსულში ნასამართლევი 1992 წელს დაბადებული გ.ა.
ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ თბილისში მდებარე ერთ-ერთი ბარის მფლობელს ბრალდებულ თ.ა.-ს დასაქმებულ პერსონალთან ერთად შემუშავებული ჰქონდა თაღლითობის გეგმა, გადანაწილებული ჰქონდათ როლები და მათ დაწესებულებაში შესულ მოქალაქეებს თაღლითურად აკისრებდნენ სხვადასხვა ოდენობის თანხას.
იმ შემთხვევაში თუ სტუმარი უარს აცხადებდა თანხის გადახდაზე, თანამშრომლები მათზე ფსიქოლოგიური ზეწოლას ახორციელებდნენ და ამ გზით ცდილობდნენ მოთხოვნილი თანხის მიღებას.

• Ministry of Internal Affairs Detains 6 Persons for Attempted Fraud
As a result of operational measures and investigative actions conducted together with the Prosecutor General's Office, the employees of Anti-Trafficking and Illegal Migration Division of the Main Department for Combating Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, based on a judge's ruling, detained 6 persons.
The following persons have been detained for attempted fraud by an organized group: Armenian citizen G.H., born in 2005; Ukrainian citizen T.K., born in 1986; previously convicted Russian citizen T.A., born in 1994, K.K., born in 2004; A.T., born in 1996; and G.A., born in 1992.
The committed crime envisions up to 10 years in prison.
An intensive investigation established that the owner of a bar in Tbilisi, together with the accused T.A., had developed a fraud plan, assigned roles, and fraudulently charged various amounts of money to citizens entering their facility.
If the guest refused to pay, the employees exerted psychological pressure on them and tried to obtain the requested amount in this way.