• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ თბილისში კიბერდანაშაულისთვის უცხო ქვეყნის მოქალაქე დ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1996 წელს დაბადებული, ინდოეთის რესპუბლიკის მოქალაქე - შ.ს. დააკავეს. მას ბრალად ედება კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევა, კომპიუტერული მონაცემების უნებართვო მოპოვება და უკანონოდ გამოყენება, ასევე, ქურდობა, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია.
გამოძიებით დადგენილია, რომ ბრალდებულმა ერთ-ერთი კომერციული ბანკის ინტერნეტბანკის ვებგვერდის მსგავსი, ყალბი - ე.წ. ფიშერული გვერდი შექმნა, რომლის ბმული ამავე ბანკის მომხმარებელს ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით გაუგზავნა და აღნიშნული მომხმარებლის ავტორიზაციის მონაცემებს მისი შეცდომაში შეყვანის გზით დაეუფლა. შ.ს.-მ უკანონოდ მოპოვებული პირადი მონაცემების გამოყენებით, უნებართვოდ შეაღწია ბანკის მომხმარებლის ინტერნეტბანკის პროფილში და მისი საბანკო ანგარიშიდან 9500 ლარი საკუთარ ანგარიშზე გადმოირიცხა. ბრალდებულმა დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული ფულის ნაწილი - 6084 ლარი ბანკომატის მეშვეობით გაანაღდა.
სამართალდამცველებმა, კომპლექსური სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, შ.ს. თბილისში დააკავეს.
პოლიციამ, დაკავებულის დროებითი საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას, მობილური ტელეფონები, პორტატიული კომპიუტერები და საბანკო პლასტიკური ბარათები ნივთმტკიცების სახით ამოიღო.
გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სსკ-ის 285-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, 158-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, 284-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით და 177-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, რაც გულისხმობს კომპიუტერული მონაცემების უნებართვო მოპოვებასა და უკანონოდ გამოყენებას, კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევას და ქურდობას, რამაც მნიშვნელოვანი ზიანი გამოიწვია.

• Ministry of Internal Affairs detained foreign citizen in Tbilisi for cybercrime
The officers of the Division for the Fight against Cybercrime of the Central Criminal Police Department under the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities detained the citizen of India – Sh.S. (DoB 1996) who is accused of illegal access to computer systems, extraction and misuse of computer data as well as theft resulting in a substantial damage.
Investigation established that detainee created a fake, fishing web-site resembling to the official site of one of the commercial banks. The link of the mentioned fishing web-site was sent by e-mail to the bank customers and thus, as a result, relevant data for the customer authorization was appropriated. By means of illegally obtained data, detainee illegally accessed internet bank profile and transacted 9500 GEL from the customer’s account to his own. Part of the stolen money, 6084 GEL was later cashed through ATM machine.
Law enforcers detained Sh.S. as a result of the complex search and investigative activities in Tbilisi.
As a result of the search activities held in detainee’s temporary place of residence, policemen seized mobile phones, portable computers and bank plastic cards as evidence.
Investigation is in progress on the fact of illegal access to computer systems, extraction and misuse of the data as well as theft resulting in a substantial damage, article 285 I part, article 158, I part, article 284, I part and article 177, II part, sub-paragraph “A” of the Criminal Code of Georgia.