• შინაგან საქმეთა სამინისტროს ბელარუს ჟურნალისტთა დელეგაცია ეწვია
შს მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილმა ბელარუს ჟურნალისტთა დელეგაციას უმასპინძლა. დელეგაციის შემადგენლობაში ბელარუსის ტელევიზიებისა და პრესის ჟურნალისტები იყვნენ.
შეხვედრაზე შალვა ხუციშვილმა დელეგაციის წევრებს სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის საქმიანობაზე, უწყებაში დაგეგმილ პროექტებსა და პრიორიტეტულ მიმართულებებზე ესაუბრა. ბელარუსი ჟურნალისტები საქართველოს შს სამინისტროში წარმატებით განხორციელებული და მიმდინარე რეფორმებით, განსაკუთრებით - ახლადშექმნილი ერთობლივი ოპერაციების ცენტრით დაინტერესდნენ.
შს მინისტრის მოადგილემ სტუმრებს გიორგი მღებრიშვილის ინიციატივით სამინისტროში დაწყებული ახალი პროექტი - „უსაფრთხო ქალაქი, უსაფრთხო რეგიონი, უსაფრთხო ქვეყანა“ გააცნო, რომელსაც შსს-ს ერთობლივი ოპერაციების ცენტრი ახორციელებს.
„ახალი პროექტის ფარგლებში გათვალისწინებულია, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, პოლიციის მიერ წინასწარ განსაზღვრულ ადგილებში, ვიდეოანალიტიკური პროგრამებით აღჭურვილი ე.წ. „ჭკვიანი კამერების“ დამონტაჟება, მათი ჩართვა შს სამინისტროს ერთიან ქსელში და ერთობლივი ოპერაციების ცენტრის მიერ ვიდეოანალიტიკური პროგრამების გამოყენებით აღნიშნული კამერების უწყვეტი მონიტორინგი. პროექტის მიზანია პოლიციის საქმიანობაში მაღალი ტექნოლოგიების როლის გაზრდა და დანაშაულის პრევენციის გაუმჯობესება. ერთობლივი ოპერაციების ცენტრი შსს-ს ტექნოლოგიების ცენტრალიზებულ ჰაბს წარმოადგენს. იგი დანაშაულის პრევენციას, მომხდარ დანაშაულზე ოპერატიულ რეაგირებას, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევების გამოვლენასა და აღკვეთას შეუწყობს ხელს,“- აღნიშნა შალვა ხუციშვილმა.
შეხვედრის დასასრულს, უცხოელმა სტუმრებმა საპატრულო პოლიციის ავტომანქანები და პატრულ-ინსპექტორების აღჭურვილობა დაათვალიერეს.
ბელორუსი ჟურნალისტები, ასევე, შსს-ს გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრს ეწვივნენ. ისინი „112“-ის მუშაობის სპეციფიკას, ცენტრის სერვისებსა და ინოვაციურ პროექტებს გაეცნენ.

Deputy Minister of Internal Affairs Shalva Khutsishvili hosted delegation of journalists from Belarus. Belarusian delegation is comprised of journalists from television and printed media.
At the meeting Shalva Khutsishvili discussed work specifics of the various MIA departments, projects planned at the agency and priority directions. Belarusian journalists got interested in implemented and ongoing reforms and especially in newly established Joint Operations Center.
Deputy Minister of Internal Affairs acquainted guests with new project “Safe city, safe region, safe country”, launched under the initiative of the Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili which is being implemented by Joint Operations Center.
“Within the frames of the project installation of the so called smart cameras with video analytical programs is planned in pre-defined areas across the country. Cameras will be connected to the joint network, monitoring of which will be implemented by video-analytical programs of the Joint Operations Center. The project aims to increase high technology role in police activities and improve crime prevention. The project is being implemented by Joint Operations Center of the Ministry of Internal Affairs, which was opened on October 4, 2016 and represents as a centralized technology hub of the agency- stated Shalva Khutsishvili.
At the end of the meeting guests had an opportunity to see patrol police vehicles and special patrol equipment.