• შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებმ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებმა სამთო მომზადების ზამთრის მე-2 საბაზისო კურსი გაიარეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის 19 თანამშრომელს, სამთო მომზადების ზამთრის მე-2 საბაზისო კურსის წარმატებით გავლისთვის, შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცა. ღონისძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის დირექტორი გიორგი ყაყიჩაშვილი, დირექტორის მოადგილე ოთარ ჩაჩუა და თავდაცვის სამინისტროს გენერალური შტაბის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
სამთო მომზადების ზამთრის მე-2 საბაზისო კურსი სვანეთში ჩატარდა. სწავლებას საჩხერის სამთო მომზადების სკოლისა და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის სამთო ინსტრუქტორები უძღვებოდნენ.
ტრენინგის მონაწილეებმა ტექნიკური სრიალი, დაბრკოლებების ზოლის გადალახვა, ზვავში მოყოლილი დაზარალებულის აღმოჩენა, საძებარი ხელსაწყოების შესწავლა და გამოყენება, უსწორმასწორო რელიეფზე თხილამურით გადაადგილება, დაშავებულის ევაკუაციისათვის სპეციალური საკაცის გამოყენება, დაშავებულის ევაკუაცია, თოვლში ღამის თევა და მთაში ტაქტიკური გადაადგილების ხერხები შეისწავლეს.
სასწავლო კურსის მიზანი არის სამთო კურორტებზე უსაფრთხოების გაძლიერების კუთხით და „Ski patrol”-ის მიმართულებით განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლების კვალიფიკაციის დონის ამაღლება.

• Employees o The special tasks department of the ministry of internal affairs rec...
Employees o The special tasks department of the ministry of internal affairs received mountain winter 2nd basic training course
19 employees of the Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs have been awarded with the certificates for successful completion of Mountain Winter 2nd Training Basic Course. The event was attended by Mr. Giorgi Kakichashvili, the Director of Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs, Mr. Otar Chachua, the Deputy Director and the representatives of the General Staff of the Ministry of Defense.
Mountain Winter 2nd Training Basic Course was held in Svaneti. The training was conducted by the mountain instructors of Sachkhere Mountain Training School and the Special Tasks Department.
The participants of training acquired skills in technical skiing, overcoming obstacles, discovery of a victim in avalanche, study and use of the searching tools, skiing on uneven terrain, the use of a special stretcher for the evacuation of the injured, evacuation of the injured, staying in snow during night and the tactical movements in the mountains.