უკანონო ფორმირების შექმნის, ხელმძღვანელობის და მასში გაწევრიანების ფაქტებზე შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე მუხლის პირველი ნაწილით დაიწყო.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ დაუშვებელია კანონიერი სახელმწიფო სტრუქტურების შემცვლელი ნებისმიერი წარმონაქმნის შექმნა, მისი ხელმძღვანელობა, მასში გაწევრიანება ან მისი შექმნისკენ მოწოდება.
ამასთან, ქვეყანაში საზოგადოებრივი წესრიგის უზრუნველყოფა კანონით მხოლოდ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ფუნქციაა. შესაბამისად, როგორც პოლიციის, ისე სხვა სახელმწიფო უწყების ფუნქციის შესრულების ნებისმიერი მცდელობა დაუყოვნებლივ იქნება აღკვეთილი. ძალადობის, პოლიციის მიმართ დაუმორჩილებლობის და კანონის დარღვევის თითოეულ ფაქტზე სამინისტროს ექნება შესაბამისი რეაგირება.
გამოძიების ფარგლებში ჩატარდება ყველა აუცილებელი საგამოძიებო მოქმედება და მოხდება შესაძლო დანაშაულის ჩამდენი თითოეული პირის ქმედების სამართლებრივი შეფასება.

Investigation was launched on the facts of creation, joining and management of an illegal formation in accordance with the Paragraph 1 of the Article 223 of Criminal Code of Georgia.
We would like to remind everyone, that it is against the law, to create, join or manage any unit as a substitution of legitimate state entities, or call for creation of such unit.
Hereby, according to the law, the only structure responsible for the provision of public order in the country is the Ministry of Internal Affairs. Therefore, any attempt to fulfill the functions of the police or other state agencies will be immediately prevented.
The Ministry will have respective response to every fact of violence, disobedience to police and other offenses.
Necessary investigative activities will be performed within the scope of investigation and actions of each person possibly committing a crime will be legally assessed.