17 ნოემბერს, აქციის მიმდინარეობისას, ასევე, მთელი ღამის განმავლობაში, პოლიციამ უზრუნველყო მოქალაქეებისთვის შეკრებებისა და მანიფესტაციის გამართვისთვის საჭირო პირობები. ამასთან, რუსთველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის წინ დაწყებულმა მშვიდობიანმა აქციამ მოგვიანებით კანონსაწინააღმდეგო ხასიათი შეიძინა.
კერძოდ, შეკრებილთა ნაწილმა მოახდინა საკანონმდებლო ორგანოს ყველა შესასვლელის ბლოკირება. ამასთან, პოლიტიკური ლიდერები მხარდამჭერებს ღიად მოუწოდებენ საპარლამენტო ორგანოს საქმიანობაში ხელის შეშლისკენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს არაერთი მოწოდების და გაფრთხილების მიუხედავად, გამოხატვის და შეკრების თავისუფლება გასცდა კანონით დადგენილ ფარგლებს. კერძოდ, ხაზგასმით განვმარტავთ, რომ „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-9 მუხლის შესაბამისად, აკრძალულია საკანონმდებლო ორგანოს შესასვლელების ბლოკირება და მისი საქმიანობის შეფერხება.
პოლიცია მოწოდებულია დაიცვას, როგორც მოქალაქეების მშვიდობიანი შეკრების უფლება, ასევე, უზრუნველყოს საქართველოს უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს შეუფერხებელი საქმიანობა. შესაბამისად, შინაგან საქმეთა სამინისტრო მოუწოდებს რუსთაველის გამზირზე შეკრებილ პოლიტიკური პარტიების ლიდერებსა და აქციის ორგანიზატორებს, შეწყვიტონ პარლამენტის შენობის შესასვლელების ბლოკირება, დაიცვან საქართველოს კონსტიტუცია და არ გასცდნენ მშვიდობიანი შეკრების კანონით დადგენილ ფარგლებს.
კიდევ ერთხელ მივმართავთ პარლამენტის წინ მიმდინარე აქციის ორგანიზატორებსა და აქციის მონაწილეებს, დაემორჩილონ პოლიციის კანონიერ მოთხოვნებს. ადმინისტრაციული ორგანოების შტურმის მცდელობის ან ბლოკირების გაგრძელების შემთხვევაში, პოლიცია, კანონით მისთვის მინიჭებული მანდატის ფარგლებში, შესაბამის რეაგირებას მოახდენს.

On 17 November, during the protests as well as throughout the night, the police succeeded to guarantee all necessary conditions for the citizens to exercise their freedom of assembly and manifestation. However, the peaceful manifestation launched on the Rustaveli Avenue, in front of the Parliament building, later transformed into an unlawful act.
More precisely, certain participants blocked all the entrances of the legislative body. Furthermore, political leaders openly call on the supporters to deter the due activities of the parliament.
Despite numerous announcements and warnings from the Ministry of Internal Affairs, the freedom of expression and assembly exceeded the legal framework. In particular, we would like to stress that Article 9 of the Law of Georgia on Assemblies and Manifestations forbids blockage of entrances of the legislative body as well as hinders of its due activity.
The police is there to protect right to peaceful assembly as well as to ensure the unhindered functioning of the highest legislative body of Georgia. Accordingly, the Ministry on Internal Affairs calls on the leaders of the political parties gathered on Rustaveli Avenue as well as organizers of the manifestation to seize the blockage of the entrances of the Parliament premises, to uphold the Constitution and not to exceed the frames of the peaceful manifestation prescribed by the law.
Once again, we address the organizers and the participants of the manifestation in front of the Parliament to follow the lawful instructions of the police. In case of attack against administrative bodies or attempt of continuation of their blockage, the police will react accordingly, within the mandate provided by the law.