მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, შინაგან საქმეთა სამინისტრო ასაჯაროებს კადრებს, სადაც ასახულია ხულიგნობის ფაქტი, რის საფუძველზეც, მიმდინარე წლის 7 მაისს, აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ბათუმში 2 პირი დააკავეს, ხოლო 4 პირს წარედგინა ბრალდება, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 239-ე მუხლით. დაკავებულები ამ დროისთვის იმყოფებიან წინასწარ პატიმრობაში.
დღეს, დაკავებულების ოჯახის წევრებმა და ახლობლებმა, ბრალდებულების გათავისუფლების მოთხოვნით, ბათუმში საპროტესტო აქცია გამართეს, რომლის მსვლელობისას შეეცადნენ ცენტრალური გზის გადაკეტვას. პოლიციის არაერთი კანონიერი მოთხოვნის მიუხედავად, აქციის მონაწილეებმა განაგრძეს საზოგადოებრივი წესრიგის დაარღვევა და ძალადობრივი მეთოდებით შეეცადნენ გზის გადაკეტვას.
პოლიციის მიერ, ბათუმში მიმდინარე აქციის დროს, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე (სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) და 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) მუხლებით გათვალისწინებული სამართალდარღვევებისთვის სულ დაკავებულია 30 პირი.

Due to the high public interest, Ministry of Internal Affairs publishes video footage, depicting the fact of hooliganism, based on which, employees of Adjara Police Department detained two persons and pressed charges against four individuals additionally on May 7 of the current year under the article 239, envisaged by the Criminal Code of Georgia. Detainees are currently placed in temporary detention isolator.
Today, family members and friends of the detainees held protest rally in Batumi, demanding the release of the aforementioned individuals and attempted to block the central highway. Despite multiple lawful requests from the side of police, rally participants continued to disrupt public order and made attempts to block the highway in a violent manner.
During the protest rally, police detained 30 individuals under the article 173 (non-compliance with a lawful order of a law enforcement officer) and article 166 (minor hooliganism) – crimes envisaged by the Code of Administrative Offences of Georgia.