შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომლებმა მტკვარზე ჩატარებული ინტენსიური საძიებო სამუშაოების შედეგად “ბაუჰაუს” ბარიდან დაკარგული ახალგაზრდა ქალის ცხედარი იპოვეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში თბილისში მდებარე “ბაუჰაუს” ბარიდან 2 ახალგაზრდის გაუჩინარების შესახებ შეტყობინება, 15 აგვისტოს დაახლოებით 21:00 საათზე შემოვიდა. პოლიციის მხრიდან მოხდა მყისიერი რეაგირება და ახალგაზრდების ადგილსამყოფელის დადგენის მიზნით, ინტენსიურ რეჟიმში დაიწყო შესაბამისი საძიებო ღონისძიებები.
საქმეზე უკვე ჩატარდა სხვადასხვა სახის საგამოძიებო მოქმედებები, მათ შორის, გამოკითხული არიან “ბაუჰაუს” ბარის თანამშრომლები, დაკარგული ახალგაზრდების ოჯახის წევრები, მეგობრები და საქმესთან შემხებლობაში მყოფი სხვა პირები.
ამ დრომდე გრძელდება საგამოძიებო და საძიებო სამუშაოები “ბაუჰაუს” ბარიდან დაკარგულ ახალგაზრდა მამაკაცზე.

The employees of Emergency Situations Management Agency under the Ministry of Internal Affairs, as a result of intensive search activities held in Mtkvari river bed, found the body of a young female, who went missing from “Bouhaus” bar.
On August 15, the Ministry of Internal Affairs received a report regarding the disappearance of two young people from the “Bauhaus” bar located in Tbilisi approximately at 21:00 p.m. The police made immediate response on the report and launched intensive search operation to determine the whereabouts of missing persons.
Various investigative activities have already been carried out within the frames of the case investigation, including the interrogation of “Bauhaus” bar personnel, family members of missing persons, friends and others linked to the case.
Investigative and search activities is in progress to locate a young man, who went missing from “Bauhaus” bar.
Investigation is in progress on the fact of illegal restriction of freedom, crime envisaged under the article 143 of the Criminal Code of Georgia