შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ქუთაისის საქალაქო სამმართველოში მიმდინარე წლის 13 ოქტომბერს შემოვიდა შეტყობინება, რომ ქუთაისში, თამარ მეფის ქუჩაზე მდებარე, პარტია „ევროპული საქართველოს" ოფისის ფანჯრის მინაზე გაკრული ბანერი უცნობმა პირმა დააზიანა. შეტყობინების ინიციატორი იყო პარტია "ევროპული საქართველოს'' ქუთაისის მაჟორიტარობის კანდიდატი ოთარ კახიძე.
სამართალდამცველებმა მყისიერი რეაგირება მოახდინეს შემოსულ შეტყობინებაზე და მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიება დაიწყო საქართველოს სსკ-ის 187-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც სხვისი ნივთის დაზიანებას ან განადგურებას გულისხმობს.
ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების საფუძველზე, მომხდარ ფაქტზე პოლიციამ ამხილა 1981 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი მ.გ., რომელმაც პარტია „ევროპული საქართველოს“ ოფისის შენობის ფანჯრის მინაზე გაკრულ ბანერს აგური ესროლა და დააზიანა. ასევე, დადგენილ იქნა, რომ მიყენებული ზარალი 80 ლარს შეადგენს.
სამართალდამცველების მიერ ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ მხილებული პირის მიერ ჩადენილი ქმედება სისხლისსამართლებრივი დანაშაულის ნიშნებს არ შეიცავდა და მიმდინარე წლის 16 ოქტომბერს საქმის მასალები ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში გადაიგზავნა, მ.გ.-ს მიერ ჩადენილი ქმედების ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ფაქტად განხილვის მიზნით.
ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ მ.გ.-ს მიერ ჩადენილ ფაქტს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე მუხლით გათვალისწინებული ქმედების კვალიფიკაცია მისცა, რაც წვრილმან ხულიგნობას გულისხმობს. სასამართლომ იმსჯელა აღნიშნული პირის მიერ ჩადენილ ქმედებაზე და მას სიტყვიერი შენიშვნა მისცა.

Kutaisi Police Division of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs received report on October 13 of the current year that poster on the office window of “European Georgia”, located on Queen Tamar Avenue, Kutaisi was damaged by unknown persons. The report was filed by Otar Kakhidze, Kutaisi majoritarian candidate of the “European Georgia” political party.
Law enforcers made rapid response on the received information and launched investigation on the fact of damage or destruction of other’s property, crime envisaged under the article 187, I part of the Criminal Code of Georgia.
On the basis of operative and investigative activities, police exposed previously convicted person – M.G. (DoB 1981) who threw a brick to the poster on the office window and damaged the property. Police also established that property damage has been assessed in the amounted of 80 GEL.
As a result of investigative activities held by the law enforcers, it was established that action committed by the exposed person did not contain signs of criminal offence. Case files have been transferred to Kutaisi City Court on October 16 of the current year to consider the committed action as administrative violation.
The Kutaisi City Court qualified the action committed by M.G. under the article 166 envisaged by the Code of Administrative Offenses, which implies minor hooliganism. The court discussed the committed action and issued a verbal notice against M.G.