შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის მიერ ონის მუნიციპალიტეტში აღმოჩენილი საბრძოლო მასალის ფაქტზე, გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლით დაიწყო.
მიმდინარე წლის 20 აგვისტოს, ონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ირში, საოკუპაციო ხაზთან, უკანონოდ აღმართულ ლითონის ორ ბოძზე, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე აღმოჩენილი იქნა სავარაუდოდ საბრძოლო მასალა “F-1”-ის ტიპის მსგავსი ასაფეთქებელი მოწყობილობა - ხელყუმბარა.
პოლიციამ დაუყოვნებლივ დაიწყო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებები. გამოძიების პროცესში, გამნაღმველების მონაწილეობით მოხდა, "F-1"-ის ტიპის მსგავსი, "სტრაიგ ბოლის" სასწავლო-ხმოვანი, პლასტიკური კორპუსის მქონე ხელყუმბარების ამოღება, რომლებიც უსაფრთხოების მიზნით, გამნაღმველების მიერ ადგილზევე იქნა განადგურებული.

Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs launched an investigation into the fact of ammunition found in Oni municipality under Article 236 of the Criminal Code of Georgia.
On August 20 of the current year, in the village of Iri, Oni municipality, based on operational information, an explosive device similar to "F-1" type hand grenade was found near the occupation line, on two illegally erected metal poles.
The police immediately initiated investigative and procedural activities. In the course of the investigation, with the participation of the miners, "F-1" training-sound grenadeს with a plastic case, similar to the "F-1" type, were removed, which were destroyed on the spot by the miners for safety reasons.
The investigation into the discovery of ammunition is still in progress under Article 236 of the Criminal Code of Georgia.