ონის მუნიციპალიტეტში, სტიქიის ზონაში, მეორე დღეა, უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს ძებნა-შველის ღონისძიება, რომელშიც 400-მდე მეხანძრე - მაშველი და შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის თანამშრომლები არიან ჩართულები.
დღეს, 06:00 საათიდან სამაშველო ღონისძიებაში სასაზღვრო პოლიციის 2 ვერტმფრენი ჩაერთო, ადგილზე მობილიზებულია შესაბამისი ტექნიკაც. შემთხვევის ადგილზე ასევე, მუშაობენ იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლები.
სამაშველო ღონისძიებაში ჩართულია საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის კინოლოგთა ჯგუფი, რომლებიც სპეციალურად გაწვრთნილი ძაღლებით მუშაობენ სტიქიის ზონაში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ სტიქიის ზონიდან აქტიურად ხორციელდება მოქალაქეების გამოყვანა და ამ დროისთვის უსაფრთხო ადგილას გადაყვანილია კიდევ 140 ადამიანი. სტიქიის ზონაში მოწყობილია საველე შტაბი, რომელიც მუდმივ კავშირზეა ადგილობრივ მერიაში შექმნილ საკოორდინაციო შტაბთან, ადგილზე მუშაობენ გეოლოგებიც.
„ამ დროისთვის, 2 ცხედრის პოვნა უნდა დავადასტუროთ, სამწუხაროდ. მიმდინარეობს ძებნა-შველის ღონისძიება. მოგეხსენებათ რომ, მიწის მასა ძალიან დიდ ტერიტორიაზეა გაშლილი, აქედან გამომდინარე ვცდილობთ , რომ მაქსიმალურად ფრთხილად ვიმუშაოთ. ტექნიკა ეტაპობრივად შესულია, ყველა ტექნიკაზე მობილიზებულია მეხანძრე - მაშველი, რათა უფრო მეტი ყურადღება მიაქციოს სამუშაოებს, ცხედრის აღმოჩენის შემთხვევაში, არ მოხდეს დაზიანება, გარდა ამისა, მდინარეს კალაპოტის ორივე მხრიდან, მეხანძრე-მაშველების მიერ მიმდინარეობს ძებნა-შველის ღონისძიება და ამ ძებნა-შველის მიმდინარეობის შესახებ მოგვიანებით მოგახსენებთ. დილიდან, დავიწყეთ ვერტმფრენებით იმ ადამიანების გამოყვანა ეპიცენტრიდან, რომლებიც გუშინ მობილიზებული გვყავდა უსაფრთხო ადგილებში, დღეს გამოვიყვანეთ 140 ადამიანი. ყველგან აბსოლუტურად შესულები ვართ , გარდა რამდენიმე რთული ლოკაციისა.“ - განაცხადა საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა თემურ მღებრიშვილმა.

In Oni municipality, in the disaster zone, search and rescue operation continues for the second day, in which up to 400 firefighters, rescuers and employees of various units of the Ministry of Internal Affairs are involved.
Today, from 06:00, 2 helicopters of the Border Police were involved in the rescue operation. Employees of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti police department as well as patrol police department are also working at the site of the disaster.
K-9 unit specialists of the Emergency Situations Management Service, who work with specially trained dogs in the disaster zone, is involved in the rescue operation.
The employees of the Ministry of Internal Affairs are actively evacuating citizens from the disaster area, 140 more people have been transferred to a safe place at the moment. A field headquarters has been set up in the disaster zone, in constant contact with the coordination headquarters created in the local town hall, geologists are also working on the site.
"At the moment, we have to confirm the discovery of 2 bodies, unfortunately. A search and rescue operation is underway. As you know, the land mass is spread over a very large area, therefore, we try to work as carefully as possible. Equipment is gradually allocated, firemen and rescuers are mobilized near all equipment to pay more attention to the work, to prevent damaging bodies in case of discovery. In addition, on both sides of the river bed, firemen and rescuers are conducting a search and rescue operation on the progression of which public will be updated later. In the morning, we started evacuating people from the epicenter with helicopters, who were mobilized to safe places yesterday. Just recently, we evacuated 140 people. We have completely encompassed the affected area, except for a few difficult locations," - noted Temur Mghebrishvili, head of the Emergency Situations Management Service.