„შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11 პრიმა მუხლის თანახმად, დაუშვებელია ტრანსპორტის სავალი ნაწილის ნაწილობრივ ან სრულად გადაკეტვა, თუ აღნიშნულის საჭიროებას არ განაპირობებს მონაწილეთა რაოდენობა.
ამჟამად ჭავჭავაძის გამზირზე აქციაზე მყოფ პირთა რაოდენობა არ მოითხოვს გზის სავალი ნაწილის გადაკეტვას.
„შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-13 მუხლის თანახმად შეკრება/მანიფესტაციების ორგანიზატორებსა და მონაწილეებს ეძლევათ 15 წუთიანი ვადა, რათა მიმართონ ყველა შესაბამის ზომას ტრანსპორტის სავალი ნაწილის გახსნისა და ტრანსპორტის მოძრაობის აღსადგენად. წინააღმდეგ შემთხვევაში, 15 წუთიანი ვადის გასვლის შემდეგ, თუ არ გაიხსნება ტრანსპორტის სავალი ნაწილი, შინაგან საქმეთა სამინისტრო კანონით მისთვის მინიჭებული მანდატის ფარგლებში იმოქმედებს და მიიღებს საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ ზომებს.

According to the Article 11(1) of the Law of Georgia "On Assemblies and Manifestations", it is prohibited to block the traffic roadway, unless the need for this is determined by the number of participants. It is also prohibited to block the traffic roadway with vehicles, various constructions and/or objects.
At this point, the number of people attending the gathering on Chavchavadze Avenue and the adjacent territory of Varaziskhevi does not require blocking the traffic roadway.
We would like to call on the organizers and participants of the gathering to clear up the traffic roadway from artificially erected constructions, to cease gathering/manifestation on the traffic roadway and express protest in full compliance of norms defined by the acting legislation.
According to Article 13 of the Law of Georgia "On Assemblies and Manifestations", the organizers and participants of the assembly/manifestations will be given a 15-minute period to take all appropriate measures for re-opening the roadway and restore traffic movement. Otherwise, the Ministry of Internal Affairs will resort to measures provided by the acting legislation of Georgia upon the expiration of the given time.