საზოგადოება სხვადასხვა ტელეარხის პირდაპირი ეთერების საშუალებით ადევნებს თვალყურს საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარე ტერიტორიაზე განვითარებულ მოვლენებს.
შეკრების დაწყებიდან რამდენიმე წუთში უკვე დაფიქსირდა კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები.
აქციის მონაწილეების გარკვეული ნაწილი, როგორც წინა დღეებში, დღესაც განაგრძობს ძალადობრივ ქმედებებს. საზოგადოება რამდენიმე საათია ნათლად ხედავს, აქციის აგრესიული ჯგუფების მხრიდან მუდმივ თავდასხმებს პოლიციელებზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფის თანამშრომლები, წყლის ჭავლის მეშვეობით ცდილობენ აგრესიული ჯგუფის წევრების მოგერიებას, თუმცა მომიტინგეები არ წყვეტენ ძალადობრივ ქმედებებს.
დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც პარლამენტის შენობის დაზიანების მიზნით, ძალადობრივი ჯგუფის წევრების მიერ, თავდაპირველად ხდება ფანჯრების ჩამსხვრევა ქვებისა და სხვა მძიმე საგნების მეშვეობით, შემდეგ ადვილად აალებადი ნივთიერებების სროლა პარლამენტის შენობის ოთახებში და ბოლოს პიროტექნიკის გამოყენებით ხანძრის გაჩენა.
ასევე, აუცილებლად უნდა აღინიშნოს, რომ სხვადასხვა მედიასაშუალების ეთერებით ვრცელდება კადრები, სადაც მიმდინარე შეკრებასა და მანიფესტაციაზე შეინიშნებიან მცირეწლოვანი ბავშვები.
საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, ყველა ბავშვს აქვს უფლება, ისარგებლოს მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლებით. თუმცა, მიმდინარე აქციები მრავალგზის გასცდა მშვიდობიანი შეკრების ფარგლებს და მიიღო ძალადობრივი ხასიათი, შესაბამისად, აქციაზე მყოფი ბავშვები იმყოფებიან ძალადობრივ გარემოში და არსებობს მათი დაშავების მაღალი რისკი.
ბავშვის უფლებათა კოდექსის თანახმად, ბავშვი უზრუნველყოფილი უნდა იყოს ჯანმრთელობისთვის უვნებელი გარემოთი და საჯარო სივრცით, შესაბამისად მშობელი ან ბავშვის აღზრდაზე პასუხისმგებელი პირი ვალდებულია დაიცვას იგი.
მიუხედავად იმისა, რომ აქციის დაწყებიდან მალევე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლის მხრიდან გაკეთდა ოფიციალური განცხადება, რომ შეკრება-მანიფესტაცია ჩატარებულიყო მშვიდ გარემოში და ადგილი არ ჰქონოდა ძალადობრივ ქმედებებს, საზოგადოება მკაფიოდ ხედავს, რომ პროტესტის გამომხატველთა ქმედებები არაერთხელ გასცდა კანონით გათვალისწინებულ მშვიდობიანი შეკრების ფარგლებს.
მოვუწოდებთ მშობლებს და არასრულწლოვანი პირების კანონიერ წარმომადგენლებს იმოქმედონ ბავშვის საუკეთესო ინტერესების შესაბამისად და ძალადობრივ გარემოს მოარიდონ არასრულწლოვნები.
ასევე, ვაფრთხილებთ აქციის აგრესიულ მონაწილეებს, შეწყვიტონ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები, წინააღმდეგ შემთხვევაში, შინაგან საქმეთა სამინისტრო გაატარებს კანონით მინიჭებულ შესაბამის ღონისძიებებს.
ასევე, საზოგადოებას ვაცნობებთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროში აქტიურად მიმდინარეობს გამოძიება, მიმდინარე აქციების ფარგლებში, ძალადობრივი ჯგუფების მხრიდან ჩადენილ ყველა დანაშაულებრივ ქმედებაზე, რომლის ფარგლებშიც, ნივთის დაზიანების ბრალდებით დაკავებულია ერთი პირი.

• Statement of the Ministry of Internal Affairs statement
The public is following the events taking place in the vicinity of the legislative body through live broadcasts of various TV channels.
Illegal actions were already observed within minutes of the start of the gathering.
A certain part of the protest participants, as in previous days, continues to engage in violent actions today. For several hours, the public has clearly seen the persistent attacks on police officers by aggressive groups of the protest.
Employees of the relevant units of the Ministry of Internal Affairs are making efforts to repel the members of the aggressive group using water cannons, however, the demonstrators continue their violent actions.
Cases have been observed when, in order to damage the parliament building, members of the violent group first break windows with stones and other heavy objects, then throw flammable substances into the rooms of the building, and start fires using pyrotechnics.
It should also be noted that various media outlets are broadcasting footage of young children at the ongoing gathering and demonstration.
According to Georgian law, every child has the right to enjoy the freedom of peaceful assembly. However, the ongoing protests have repeatedly gone beyond the frames of peaceful assembly and have taken on a violent character, therefore, children at the demonstration are in a violent environment and there is a high risk for them to be injured.
According to the Code on the Rights of the Child, a child must be provided with a safe environment and public space, therefore, the parent or person responsible for raising the child is obliged to protect him/her.
Despite the fact that shortly after the start of the rally, an official statement was made by the representative of the Ministry of Internal Affairs, calling for the safe conduction of the rally-demonstration in a peaceful environment and to refrain from violent actions, society can clearly see that the actions of the protesters repeatedly went beyond the limits of a peaceful assembly defined by law.
We call on parents and legal representatives of minors to act in accordance with the best interests of the child and to remove them from a violent environment.
We also would like to warn aggressive participants of the rally to cease their illegal actions, otherwise, the Ministry of Internal Affairs will take appropriate measures defined by the law.
The Agency would also like to inform the public that the Ministry of Internal Affairs is actively investigating all criminal acts committed by violent groups in the course of the ongoing protests, within the frames of which one person has been arrested for property damage.
The Ministry of Internal Affairs continues the investigation to identify and detain all perpetrators of the crime.