როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია დღეს, თბილისის გასასვლელთან დაგეგმილია საპროტესტო აქციის გამართვა.
საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის დაცვის მიზნით, თითოეულ ლოკაციაზე შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფების წარმომადგენლები არიან მობილიზებულნი.
სამართალდამცველები უზრუნველყოფენ, რომ შეკრებამ ჩაიაროს მშვიდ ვითარებაში, კანონით დადგენილ ფარგლებში, რათა თავიდან იქნას აცილებული კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია აქციის მონაწილეები გეგმავენ საერთაშორისო მნიშვნელობის საავტომობილო გზის ბლოკირებას.
აქციის მონაწილეებსა და ორგანიზატორებს კიდევ ერთხელ შევახსენებთ , რომ „სტრატეგიული ან/და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების ნუსხის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2024 წლის 23 ოქტომბრის №361 დადგენილების თანახმად, საერთაშორისო მნიშვნელობის საავტომობილო გზები წარმოადგენს სტრატეგიული ან/და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტს.
სისხლის სამართლის კოდექსის 222-ე მუხლის შესაბამისად, სტრატეგიული ან განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტის ბლოკირება დასჯადი ქმედებაა, რომელიც ითვალისწინებს პატიმრობას 2 წლამდე ვადით, ხოლო აღნიშნული ქმედების ჯგუფურად ჩადენა ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას 2-დან 4 წლამდე ვადით.
მოვუწოდებთ აქციის ორგანიზატორებს და მონაწილეებს, რომ პროტესტი გამოხატონ კანონით დადგენილ ფარგლებში. წინააღმდეგ შემთხვევაში პოლიცია იმოქმედებს კანონის შესაბამისად.

• Ministry of Internal Affairs Statement
The participants of the rally are gathering at several locations and plan to gather at the Tbilisi exit.
In order to maintain public safety and public order, representatives of the relevant units of the Ministry of Internal Affairs are mobilized at each location.
Law enforcement officers will ensure that the rally takes place in a peaceful environment, within the limits established by law, in order to prevent illegal actions.
As is known to the public, participants of the rally are planning to block a highway of international importance.
We would like to remind the participants and organizers of the demonstration once again that according to the Resolution No. 361 of the Government of Georgia of October 23, 2024 “On Approval of the List of Objects of Strategic and/or Special Importance”, international roads are objects of strategic and/or special importance.
In accordance with Article 222 of the Criminal Code of Georgia, blocking an object of strategic or special importance is a punishable act, providing imprisonment for a term of up to 2 years, and committing the above-mentioned act in a group envisions deprivation of liberty for a term of 2 to 4 years.
We call on the organizers and participants of the demonstration to express their protest within the limits established by law. Otherwise, the police will act in accordingly.