გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ დეტალური ინფორმაცია 2025 წლის 17 აპრილს მიღებული ცვლილებების შესახებ, რომელშიც განსაზღვრულია იმ ქვეყნების ჩამონათვალი, რომელთა ვიზების ან/და ბინადრობის ნებართვების მქონე უცხოელებს შეუძლიათ საქართველოში უვიზოდ შემოსვლა და ყოფნა შესაბამისი ვადითა და პირობებით.
იქიდან გამომდინარე, რომ სხვადასხვა მედიასაშუალებასა და სოციალურ ქსელში არასწორი ინტერპრეტაციით, მიზანმიმართულად ვრცელდება ინფორმაცია თითქოს აღნიშნული ცვლილება ამარტივებს საქართველოს საზღვარზე შემოსვლას რიგი ქვეყნების მოქალაქეებისთვის.
განვმარტავთ, რომ 2025 წლის 17 აპრილს „იმ ქვეყნების ჩამონათვალის დამტკიცების შესახებ, რომელთა ვიზების ან/და ბინადრობის ნებართვების მქონე უცხოელებს შეუძლიათ საქართველოში უვიზოდ შემოსვლა შესაბამისი ვადითა და პირობებით“ საქართველოს მთავრობის 2015 წლის 5 ივნისის დადგენილებაში შესული ცვლილებები ემსახურება გარკვეული ქვეყნების მოქალაქეებისთვის საქართველოში უვიზოდ შემოსვლის უფლების გამკაცრებას და ემსახურება უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლას.
დადგენილების ცვლილებამდე არსებული რედაქციის თანახმად, ჩამოთვლილი ქვეყნების მოქალაქეებს ცვლილებების განხორციელებამდეც ჰქონდათ საქართველოში შემოსვლის უფლება, იმ შემთხვევაში თუ ისინი ფლობდნენ გალფის ქვეყნების ვიზას, ან ბინადრობის მოწმობას, თუმცა არ იყო დადგენილი ვიზის მოქმედების ვადები, შესაბამისად აღნიშნულ ქვეყნებთან მიმართებით, მოთხოვნები გამკაცრებულია.
გალფის ყურის ქვეყნების ვიზა ან/და ბინადრობის ნებართვა მათ აღარ მისცემთ საქართველოში უვიზოდ შემოსვლისა და ყოფნის უფლებას თუ მათი საქართველოში შემოსვლის (საზღვრის გადაკვეთის) დღისთვის, მრავალჯერადი ვიზის ან/და ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა არის არანაკლებ 1 წლისა, რაც უნდა დასტურდებოდეს სამგზავრო ან/და სხვა შესაბამისი დოკუმენტით.
კერძოდ, შეზღუდვა ვრცელდება გალფის ყურის ქვეყნის ვიზის და ბინადრობის მქონე ავღანეთის ისლამური რესპუბლიკის, ბანგლადეშის სახალხო რესპუბლიკის, განის რესპუბლიკის, ეთიოპიის ფედერაციული დემოკრატიული რესპუბლიკის, ერიტრეას სახელმწიფოს, იემენის რესპუბლიკის, კამერუნის რესპუბლიკის, კოტ-დ'ივუარის რესპუბლიკის, კონგოს დემოკრატიული რესპუბლიკის, მაროკოს სამეფოს, ნიგერიის ფედერაციული რესპუბლიკის, პაკისტანის ისლამური რესპუბლიკის, სომალის ფედერაციული რესპუბლიკის, სირიის არაბთა რესპუბლიკის, სუდანის რესპუბლიკის, ტანზანიის გაერთიანებული რესპუბლიკის, უგანდის რესპუბლიკის მოქალაქეებზე.

We would like to provide the public with detailed information on amendments adopted on April 17, 2025, defining the list of countries, visas and/or residence permits of which, allow foreigners to enter and stay in Georgia without a visa for a specific period of time and conditions.
Due to the fact that various media outlets and social networks are deliberately spreading information through incorrect interpretation alleging that the aforementioned amendment simplifies entry to the Georgian border for citizens of a number of countries.
We would like to clarify that the amendments made on April 17, 2025 to the Resolution of the Government of Georgia adopted on June 5, 2015 “On Approval of the List of Countries, the Visas and/or Residence Permits of which Allow Aliens to Enter Georgia without a Visa for the Appropriate Period and Conditions” serve to tighten the right of citizens of certain countries to enter Georgia without a visa and serve to combat illegal migration.
According to the context of the resolution before the amendments, citizens of the listed countries had the right to enter Georgia even before the amendments were made, in case if they held a visa or a residence permit from the Persian Gulf countries, although the validity period of the visa was not defined, therefore, the requirements for the mentioned countries have been tightened.
A visa and/or residence permit from the Persian Gulf countries will no longer give them the right to enter and stay in Georgia without a visa, if the validity period of the multiple-entry visa and/or residence permit issued by Gulf Countries has at least 1-year validity period on the day of their entry (border crossing) to Georgia, which must be confirmed by a travel document and/or other relevant document.
In particular, the restriction applies to citizens of the Islamic Republic of Afghanistan, the People's Republic of Bangladesh, the Republic of Ghana, the Federal Democratic Republic of Ethiopia, the State of Eritrea, the Republic of Yemen, the Republic of Cameroon, the Republic of Cote d'Ivoire, the Democratic Republic of Congo, the Kingdom of Morocco, the Federal Republic of Nigeria, the Islamic Republic of Pakistan, the Federal Republic of Somalia, the Syrian Arab Republic, the Republic of Sudan, the United Republic of Tanzania, and the Republic of Uganda who hold a visa and residency from one of the Gulf countries.