• შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებული რეფორმები ევროკავშირის ყოველწლ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებული რეფორმები ევროკავშირის ყოველწლიურ ანგარიშში პოზიტიურად შეფასდა
ევროკავშირმა საქართველოს მიერ ასოცირების შეთანხმების შესრულების შესახებ ყოველწლიური ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიშში მოხვდა 2019 წელს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებული და მიმდინარე პროექტები. დოკუმენტში ასევე საუბარია უწყების მიერ მიღწეულ პროგრესსა და განსახორციელებელ რეფორმებზე.
ყოველწლიურ ანგარიშში ხაზგასმულია სამართალდაცვით სფეროში საქართველოს აქტიური და ნაყოფიერი თანამშრომლობა ევროპოლთან. ასევე, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში მძიმე და ორგანიზებული ტრანსსასაზღვრო დანაშაულების აღმოფხვრის მიზნით პოლიციის ატაშეების გაგზავნა.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ უვიზო მიმოსვლის კუთხით, საქართველო პროაქტიულად აგრძელებს თავისი მოქალაქეების არალეგალურ მიგრაციასა და თავშესაფრის მოთხოვნასთან ბრძოლის მიმართულებით საჭირო ზომების მიღებას, ხოლო საქართველოს ხელისუფლება, ევროკომისია და ევროკავშირის წევრი ქვეყნები ამ თემაზე ერთობლივად, აქტიურად მუშაობენ.
ანგარიშში დადებითად არის შეფასებული საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შესული ცვლილებები, რომელთა მიხედვითაც საქართველოს მოქალაქისთვის უცხო ქვეყანაში უკანონოდ დარჩენის ხელშეწყობა დასჯადი გახდა.
ასევე, პოზიტიურად შეფასდა საქართველოს მიერ, ევროპის სასაზღვრო და სანაპირო დაცვის სააგენტოსთან თანამშრომლობით, საზღვრის მართვის გაძლიერების მიმართულებით მიმდინარე მუშაობა.
ევროკავშირის ყოველწლიურ ანგარიშში აღინიშნა საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის უსაფრთხოებისა და მონიტორინგის ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება, საზღვრის მართვის საკითხებში თანამშრომლების გადამზადების ხელშეწყობა და ამ მიმართულებით პოლიციის აკადემიის სასწავლო პროგრამების დახვეწა.
ანგარიშში პოზიტიურადაა შეფასებული საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ქალთა უფლებების დაცვის მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები, კერძოდ, ქალთა უფლებების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების საფუძველზე პოლიციისთვის მიმართვიანობის გაზრდილი მაჩვენებელი ოჯახში ძალადობასთან დაკავშირებით. ასევე, ხაზგასმით აღნიშნულია, რომ 2017-დან 2018 წლამდე 75%-ით გაიზარდა პოლიციის მიერ გაცემული შემაკავებელი ორდენების რაოდენობა.
ანგარიშში დადებითად შეფასდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მიმდინარე და დაგეგმილი რეფორმები, რომლებიც გამომძიებლისა და პროკურორის ფუნქციების, ასევე, ოპერატიული და საგამოძიებო ფუნქციების გამიჯვნას გულისხმობს.
დოკუმენტის თანახმად, გაფართოვდა საზოგადოებაზე ორიენტირებული საპოლიციო საქმიანობისა და ანალიზზე დაფუძნებული საპოლიციო საქმიანობის რეფორმის არეალი, გაუმჯობესდა ცენტრალიზებული ანალიტიკური საქმიანობა. ასევე, დადებითადაა შეფასებული სამინისტროს მიერ კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ეფექტიანი ბრძოლა და ამ მიმართულებით საერთაშორისო თანამშრომლობა.
ევროკავშირის წლევანდელი ყოველწლიური ანგარიში, 2016 წელს ასოცირების შეთანხმების ძალაში შესვლის შემდეგ, უკვე რიგით მეოთხე ოფიციალური სამუშაო დოკუმენტია. მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნული ანგარიშის საფუძველზე, საქართველო-ევროკავშირის არსებული ასოცირების დღის წესრიგი მომდევნო წლებისთვის განახლდება.

• Reforms implemented by the Ministry of Internal Affairs of Georgia positively as...
Reforms implemented by the Ministry of Internal Affairs of Georgia positively assessed in the European Union annual report
The European Union has published an annual report on Georgia's compliance with the Association Agreement. The report outlines current and ongoing projects implemented by the Ministry of Internal Affairs in 2019. The document also focuses on the progress made by the agency and the reforms to be implemented.
The annual report highlights Georgia's active and fruitful cooperation with Europol in the field of law enforcement. Deployment of the police attaches in EU member states by the Ministry of Internal Affairs for the elimination of grave and organized cross-border crimes was also outline in the report.
The document notes that in terms of visa-free travel, Georgia is proactively continuing its efforts and respective measures to combat the facts of illegal migration from the side of Georgian citizens and attempts to seek asylum abroad. Report outlines that Georgian government is working on the issue together with the European Commission and EU member states.
The report positively assessed the amendments made to the Criminal Code of Georgia, according to which the promotion of illegal stay of Georgian citizens abroad was ranked as crime.
In addition, the ongoing work on strengthening border management by Georgia held in cooperation with the European Border and Coast Guard Agencies was positively assessed as well.
The EU annual report outlined the improvement of the security and monitoring infrastructure of the Georgian Border Police, relevant trainings of border management staff and the refinement of study programs of the Police Academy.
The report positively assessed the steps made by the Ministry of Internal Affairs of Georgia towards protecting women's rights, particularly the number of the increased reports on the facts of domestic violence, achieved as result of awareness raising public campaigns. Special emphasis was also made on the fact that the number of restraining orders issued by police has increased by 75% from 2017 to 2018.
The report positively assessed the ongoing and planned reforms carried out by the Ministry of Internal Affairs, which is aimed at separating the functions of an investigator and prosecutor, as well as operational and investigative functions.
According to the document, community-oriented police activities as well as analysis-based policing areal has been expanded and centralized analytical activities improved. The effective work of the Ministry against the cybercrime and international cooperation in this regard was also positively assessed.
This year's annual report of the European Union is the fourth official working document, since the Association Agreement came into force in 2016. It is important that on the basis of the mentioned report, the existing EU-Georgia Association Agenda will be updated for the upcoming years.