• შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციამ (IOM) სამგზავრო ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციამ (IOM) სამგზავრო დოკუმენტების ინსპექტირების თანამედროვე აღჭურვილობა გადასცა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტს მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციამ (IOM), ევროკავშირის ფინანსური დახმარებით, სამგზავრო დოკუმენტების ინსპექტირების თანამედროვე აღჭურვილობა გადასცა.
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში გამართულ ღონისძიებას შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის, საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის, ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის, მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციისა და ევროკავშირის დელეგაციის ხელმძღვანელი პირები დაესწრნენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტისთვის გადაცემული პასპორტის წამკითხველები მესაზღვრე-ოფიცრებს დოკუმენტების საფუძვლიან შესწავლასა და ნამდვილობის განსაზღვრაში დაეხმარება.
აღნიშნული აღჭურვილობა მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციამ შეიძინა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „საქართველოში საზღვრისა და მიგრაციის მართვის მდგრადობის უზრუნველყოფა (SBMMG)“ - ფარგლებში, რომლის მიზანია საქართველოს მთავრობის შესაძლებლობების გაძლიერება ინტეგრირებული საზღვრის მართვისა და მიგრაციის მართვის მიმართულებით, ევროკავშირსა და საქართველოს შორის გაფორმებული შესაბამისი ხელშეკრულებების და სამოქმედო გეგმების, განსაკუთრებით ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესაბამისად.

• International Organization for Migration (IOM) handed over modern equipment for ...
International Organization for Migration (IOM) handed over modern equipment for document inspection to the Ministry of Internal Affairs of Georgia
International Organization for Migration (IOM) with the financial assistance of European Union handed over modern equipment for document inspection to the Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
High level representatives of Patrol Police Department, International Relations Department, Revenue Service of the Ministry of Finance of Georgia, International Organization for Migration (IOM) and Delegation of the European Union to Georgia attended the event, which was held at Tbilisi International Airport.
Passport readers handed over by the International Organization for Migration (IOM) will help the border controllers of Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs in process of thorough inspection and authentication check of travel documents, while customs officers will monitor customs formalities against the owners of international shipping vehicles even more quickly and effectively.
Mentioned equipment was purchased within the framework of EU funded project “Sustaining Border Management and Migration Governance in Georgia (SBMMG), aim of which is to enhance the capacities of Georgian authorities in the areas of integrated border management and migration governance guided by relevant agreements and action plans concluded between the EU and Georgia, especially in accordance to the with the Visa Liberalization Action Plan signed between the EU and Georgia.