• შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს განცხადება
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოში სატრანსპორტო საშუალების ძველი ნიმუშის სახელმწიფო სანომრე ნიშნების შეცვლის პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს.
გარდა სერვისცენტრებში ვიზიტისა, მსუბუქი ავტომობილის მესაკუთრეებს საშუალება აქვთ, მომსახურების სააგენტოს მობილური აპლიკაციის (SAGENCY) საშუალებით, დისტანციურად მოითხოვონ ძველი ნიმუშის რეგისტრაციის ნომრის შეცვლა ახლით, იმ შემთხვევაში თუ მის სახელზე რეგისტრირებული ავტომობილი არ სხვისდება და მისი მონაცემები (მარკა, ძარის ტიპი, ფერი, საწვავის ტიპი, ძრავის ნომერი ან მოცულობა და ა.შ.) არ არის შეცვლილი.
მომსახურების სააგენტოს მობილური აპლიკაციის (SAGENCY) გადმოწერა ხდება "აიფონით" სარგებლობის შემთხვევაში - APP Store- დან, ხოლო ანდროიდით სარგებლობისას - PLAY Store- დან. გადმოწერის შემდეგ, დაინტერესებული პირი გაივლის რეგისტრაციას, თუკი მანამდე არ ყოფილა მომსახურების სააგენტოს ვებგვერდზე დარეგისტრირებული. დისტანციური მომსახურების მისაღებად, სააგენტოს მობილურ აპლიკაციაში რეგისტრაციის მიზნით, დაინტერესებული პირის მიერ მიეთითება პერსონალური მონაცემები: სახელი, გვარი, პირადი ნომერი, მობილური ტელეფონის ნომერი, ელექტრონული ფოსტის მისამართი. რეგისტრაციის არსებობის შემთხვევაში, დაინტერესებული პირი აპლიკაციაში პირდაპირ ავტორიზაციის გავლის შემდეგ შეძლებს პირად გვერდზე გადასვლას.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტომ ჯერ კიდევ 2014 წლიდან დაიწყო ახალი დიზაინის სანომრე ნიშნების გაცემა და მაშინვე გამოცხადდა ნომრების შეცვლის ბოლო ვადა - კონკრეტული თარიღი 2020 წლის სექტემბერი, თუმცა, კორონავირუსის გავრცელების პრევენციული ღონისძიებებიდან გამომდინარე, ეს ექვსწლიანი ვადა გახანგრძლივდა და მიმდინარე წლის 31 მარტის ჩათვლით განისაზღვრა.
ვინაიდან, ქვეყნის მასშტაბით, მიმოქცევაში დარჩენილი იყო დიდი რაოდენობით ძველი ნიმუშის სანომრე ნიშანი, მომსახურების სააგენტომ არაერთხელ მოუწოდა შესაბამისი სატრანსპორტო საშუალების მესაკუთრეებს, დროულად მიემართათ სააგენტოს სტრუქტურული ერთეულებისთვის. მომსახურების სააგენტოს მიერ, ასევე, არაერთხელ მოხდა, საზოგადოების ინფორმირება, რომ ძველი სარეგისტრაციო ნიშნის მქონე სახელმწიფო ნომრების ახლით შეცვლისას, სავალდებულო აღარ არის სატრანსპორტო საშუალების სააგენტოს ტერიტორიულ ერთეულებში მოყვანა და დათვალიერება.
საზოგადოებას კიდევ ერთხელ განვუმარტავთ, რომ ძველ სანომრე ნიშნებს იურიდიული ძალა უწყდებათ 2021 წლის 1 აპრილიდან, თუმცა ნებისმიერ მოქალაქეს აღნიშნული თარიღის შემდეგაც კვლავ შეუძლია კუთვნილი სატრანსპორტო საშუალების სახელმწიფო სანომრე ნიშნები შეცვალოს სააგენტოს ტერიტორიულ ერთეულებში, სატრანსპორტო საშუალების მოყვანის და დათვალიერების გარეშე.
აქვე საყურადღებოა, რომ 1-ლი აპრილიდან ძველი სანომრე ნიშნით ავტომობილის გადაადგილება იქნება ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა და მფლობელი ადმინისტრაციული წესით დაჯარიმდება.

The Service Agency of the Ministry of Internal Affairs is actively involved in the process of the state replacing state number plates of the old model with the new ones.
In addition to the mentioned, through the mobile application of the Service Agency (SAGENCY), a physical person who owns a vehicle is able to request a new license plate remotely, if the vehicle registered in his/her name is not altered and data (model, body type, color, fuel type, Engine number or capacity, etc.) has not been changed or is not for sale.
The service agency mobile application (SAGENCY) can be downloaded from the APP Store in case of using iPhone, and from the PLAY Store in case of having Android. After downloading, the interested person will register if he / she has not been registered on the website of the service agency before. In order to receive remote services and for registering in the mobile phone application, the interested person will have to indicate personal data: name, surname, personal number, mobile phone number and e-mail address. In case of having a registration, the interested person will be able to go to the personal page after application authorization process.
The Service Agency of the Ministry of Internal Affairs started issuing number plates with a new design in 2014 and immediately announced the deadline for changing the state number plates - a specific date of September 2020, however, due to preventive measures against the spread of coronavirus, the mentioned six-year period was extended to March 31 of the current year.
As a large number of old sample number plates remained in circulation across the country, the service agency repeatedly called on the owners of the respective vehicles to apply on time to the agency’s structural units. The Service Agency has also informed the public that when replacing an old state license plates with new ones, it is no longer mandatory to bring and inspect the vehicle in the territorial units of the Agency.
Service Agency once again would like to remind citizens that the old license plates will expire on April 1, 2021, however, they will still be able change the state license plates of the vehicle in the territorial units of the Agency, without bringing and inspecting the vehicle.
It is also notable that from April 1, moving by car with an old license plate will be regarded as administrative violation and the owner will be fined under the Code of Administrative Offences.