• შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტი საქა...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტი საქართველოში ნატოს 5 ხომალდს მასპინძლობს
საქართველოში ტერიტორიულ წყლებში ნატოს ხომალდები შემოვიდნენ. ნატოს მუდმივმოქმედ მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთს (SNMCMG2) შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტი მასპინძლობს. შენაერთის შემადგენლობაშია: ესპანეთის (ფლაგმანი), იტალიის, ბულგარეთის, რუმინეთისა და თურქეთის სამხედრო-საზღვაო ძალების ხომალდები. შენაერთს პირველი რანგის კაპიტანი ხავიერ ნანეზ დე პრადო მეთაურობს.
ბათუმის პორტში ნატოს ხომალდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, I რანგის კაპიტანი - რამაზ პაპიძე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე - თორნიკე რიჟვაძე, პოლონეთის ელჩი საქართველოში - მარიუშ მაშკიევიჩი და ნატოს სამხედრო მეკავშირე ოფიცერი - პოლკოვნიკი რუშენ აბიდინოღლუ დახვდნენ.
ნატოს მუდმივმოქმედი მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთის (SNMCMG2) ვიზიტი ნათლად ადასტურებს ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის მხარდაჭერას საქართველოს ნატოში გაწევრიანების კურსისადმი. საქართველოს მჭიდრო თანამშრომლობა ნატოსთან აძლიერებს შავი ზღვის უსაფრთხოებას და ხელს უწყობს სტაბილურობას რეგიონში.
ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს სანაპირო დაცვის დეპარტამენტისა და ნატოს საზღვაო შენაერთის ხომალდების მონაწილეობით, შავ ზღვაში ერთობლივი წვრთნები გაიმართება. სწავლება მიზნად ისახავს საქართველოს და ნატოს საზღვაო ძალების ურთიერთთავსებადობის ამაღლებას და ჩვენი ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობისა გაძლიერებას. ასევე, დაგეგმილია სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის აბორდაჟის ჯგუფების ნატოს სერტიფიცირების მეორე დონის შეფასების მეორე საფეხურის [NEL-2] გავლა, რაც შეფასების 4-წლიანი პროცესის ბოლო ფაზას წარმოადგენს.
ნატოს საზღვაო შენაერთის ვიზიტები საქართველოს პორტებში რეგულარულ ხასიათს ატარებს და, შავი ზღვის უსაფრთხოების განმტკიცების კუთხით, ნატო-საქართველოს თანამშრომლობის ერთ-ერთი ხელშესახები შედეგია. 2021 წელს ნატოს ხომალდები საქართველოს უკვე მეორედ სტუმრობენ.

• MIA Border Police Coast Guard Department is hosting 5 NATO ships in Georgia
NATO ships have arrived in Georgian territorial waters. The MIA Border Police Coast Guard Department is hosting the Standing NATO Mine Countermeasures Group 2 (SNMCMG2) in the Georgian territorial waters. The unit consists of Spanish (Flagship), Italian, Bulgarian, Romanian and Turkish naval vessels. The unit is commanded by CAPT Javier Nunez de Prado.
The Director of the MIA Border Police Cost Guard Department, CAPT Ramaz Papidze, Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara, Tornike Rijvadze, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to Georgia, Mariusz Maszkiewicz and the NATO Military Liaison Officer, COL Rusen Abidinoglu met with NATO ships in Batumi Port.
The visit of Standing NATO Mine Countermeasures Group 2 (SNMCMG2) is a confirmation of the Alliance’s support to Georgia's NATO membership course. Georgia's close cooperation with NATO strengthens the security of the Black Sea and promotes stability in the region.
Within the framework of the visit, the Georgian Coast Guard Department and NATO Naval Unit ships will conduct joint exercises in the Black Sea. The purpose of the exercise is to increase the interoperability of the Georgian and NATO naval forces and strengthen our country's defence capabilities. The Coast Guard Department Boarding Teams will also undergo the second stage of the Second Level Assessment [NEL-2], the final phase of the 4-year assessment process.