• შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა მონაწილეობა საერთაშორისო სწავლებაში -...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა მონაწილეობა საერთაშორისო სწავლებაში - „ETERNITY 2023“ მიიღეს
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა აზერბაიჯანი-საქართველო-თურქეთის სამეთაურო-საშტაბო სწავლება - „ETERNITY 2023“ - ში მიიღეს მონაწილეობა.
სწავლება აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ჩატარდა და მისი მიზანი იყო საქართველოს, თურქეთისა და აზერბაიჯანის სამართალდამცავი უწყებებისა და შეიარაღებული ძალების პირად შემადგენლობებს შორის ურთიერთთავსებადობის ამაღლება.
სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა მონაწილეობა მიიღეს სწავლების როგორც კომპიუტერულ, ასევე, საველე კომპონენტში.
ღონისძიებაში თურქ და აზერბაიჯანელ კოლეგებთან ერთად ჩართულები იყვნენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული მილსადენების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლების და საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს თავდაცვის ძალების სამხედროები.

• Employees of the Ministry of Internal Affairs participated in the international ...
Employees of the Ministry of Internal Affairs participated in the international training ”ETERNITY 2023”
Employees of the Department of Strategic Pipeline Protection of the Ministry of Internal Affairs of Georgia participated in Azerbaijan-Georgia-Turkey command and staff training - "ETERNITY 2023".
The exercise was held in the Republic of Azerbaijan and its purpose was to increase the interoperability between the personnel of the law enforcement agencies and the armed forces of Georgia, Turkey and Azerbaijan.
Employees of the Department of Strategic Pipeline Protection participated in both computer and field components of the training.
The employees of the Strategic Pipeline Protection Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the military personnel of the Defense Forces of the Ministry of Defense of Georgia were involved in the exercise together with their Turkish and Azerbaijani colleagues.
Azerbaijan-Georgia-Turkey joint training is held annually in all three countries in turn, on the based on the principle of rotation.