• შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა კამპანიის - „ემეგობრე პოლიციას“ ფა...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა კამპანიის - „ემეგობრე პოლიციას“ ფარგლებში, ბორჯომის სკოლებში საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს
სამინისტროს წარმომადგენლებმა მოსწავლეებთან შეხვედრები სამცხე-ჯავახეთში, ბორჯომის N1 და N3 საჯარო სკოლებში გამართეს.
საინფორმაციო-შემეცნებითი შეხვედრების მიზანია სკოლის მოსწავლეებში საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და მართლწესრიგის შესახებ ცნობიერების ამაღლება, ასევე არასრულწლოვნების მიერ და მათ მიმართ ჩადენილი დანაშაულების პრევენცია.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო შემეცნებითი კამპანიის - „ემეგობრე პოლიციას“ ფარგლებში, სკოლებში საინფორმაციო-შემეცნებითი შეხვედრები გრძელდება და ქვეყნის მასშტაბით, ეტაპობრივად, სხვადასხვა სკოლაში გაიმართება.

• The representatives of the Ministry of Internal Affairs held informational meeti...
The representatives of the Ministry of Internal Affairs held informational meetings in Borjomi schools within the framework of the ”Befriend the Police” campaign
Within the framework of the information and awareness raising campaign of the Ministry of Internal Affairs - "Befriend the Police", meetings in schools continue.
The representatives of the Ministry held meetings with pupils in N1 and N3 public schools of Borjomi, Samtskhe-Javakheti.
The goal of informational meetings is to raise awareness among schoolchildren on public safety and rule of law, as well as prevention of crimes committed by minors and against them.
Within the framework of the informative and cognitive campaign of the Ministry of Internal Affairs - "Befriend the Police", informational and cognitive meetings in schools continue and will be held gradually in different schools throughout the country.