• შინაგან საქმეთა სამინისტროში პროექტის -„ტექნიკური დახმარება ორგანიზებული დანაშაუ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროში პროექტის -„ტექნიკური დახმარება ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა“ ფარგლებში - მმართველი საბჭოს შეხვედრა გაიმართა
შინაგან საქმეთა სამინისტროში ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის -„ტექნიკური დახმარება ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში“ - მმართველი საბჭოს მეხუთე შეხვედრა გაიმართა. ღონისძიება შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ - კახაბერ საბანაძემ გახსნა.
შეხვედრას, ასევე, ესწრებოდნენ ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენლები, პროექტის განმახორციელებელი გუნდის - ორგანიზაცია "Hulla & Co Human Dynamics KG"-ის წევრები, შინაგან საქმეთა სამინისტროს და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლები.
აღნიშნული პროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტთან მჭიდრო თანამშრომლობით, 2018 წლიდან ხორციელდება. იგი მიზნად ისახავს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქმიანობის ხელშეწყობას ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში.

• The Steering committee meeting of the project on “Technical Assistance to Suppor...
The Steering committee meeting of the project on “Technical Assistance to Support Fight against Organized Crime” was held at the Ministry of Internal Affairs of Georgia
The fifth Steering committee meeting of the EU-funded project on “Technical Assistance to Support Fight against Organized Crime” was held at the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The meeting was opened by the First Deputy Minister of the MIA, Mr. Kakhaber Sabanadze.
The project has been running since 2018 in close relationship with the International Relations Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The project aims to support the MIA in combating organized crime.
The main objectives of the project are: Enhancing international law enforcement cooperation, strengthening capabilities of the Interagency Coordinating Council for Combating Organized Crime, strengthening Analytical capacities of the MIA, implementing human-rights oriented approaches in the fight against organized crime, combating cybercrime, raising awareness of the dangers causes by organized crime and etc.