• შს მინისტრი სტიქიის დროს დაღუპული მეხანძრე-მაშველის დაკრძალვას დაესწრო
შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური კასპის რაიონის სოფელ აღაიანში, სტიქიის დროს დაღუპული, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს თბილისის საგანგებო სიტუაციების მართვის მთავარი სამმართველოს ვაკე-საბურთალოს სახანძრო-სამაშველო სამსახურის 1-ლი სახანძრო-სამაშველო ნაწილის უმცროსი ინსპექტორის, მეხანძრე-მაშველის - ზურაბ მუზაშვილის დაკრძალვას დაესწრო და ოჯახს მიუსამძიმრა.
„მინდა პირველ რიგში მივუსამძიმრო ზურას ოჯახს. ის იყო ჩვენი შს სამინისტროს დიდი ოჯახის წევრი. ის ღვარცოფის მოვარდნის მომენტიდან ადგილზე იმყოფებოდა და 7 ადამიანი გადაარჩინა, თუმცა სამწუხაროდ, თვითონ ვეღარ შეძლო გამოსვლა და დაიღუპა. ეს ადამიანი საქართველოს ნამდვილი გმირია. მინდა მადლობა გადავუხადო პოლიციის იმ თანამშრომლებს, ვინც მონაწილეობდა სამაშველო სამუშაოებში, ასევე თავდაცვის სამინისტროს ბიჭებს, ვინც წვლილი შეიტანა ადამიანების გადარჩენაში", - განაცხადა შს მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა.
დაკრძალვას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი, თავდაცვის მინისტრი თინათინ ხიდაშელი, უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს მდივანი მინდია ჯანელიძე, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორი ზვიად ქაწაშვილი და სხვა ხელმძღვანელი პირები.
პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა ზურაბ მუზაშვილი სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას გამოჩენილი თავდადებისთვის სიკვდილის შემდეგ დააჯილდოვა. პრემიერ-მინისტრმა სახელმწიფო ჯილდო „სამოქალაქო თავდადებისთვის“ მაშველის მამას გადასცა.
მიმდინარე წლის 13 ივნისს, თბილისში, მდინარე ვერეს ხეობაში წარმოქმნილი წყალდიდობის დროს, ზურაბ მუზაშვილმა სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას შვიდი მოქალაქე და თავისი მეწყვილე გადაარჩინა. მაშველმა სტიქიის დროს სამი ადამიანი და მათთან ერთად თავისი მეწყვილე გადაარჩინა, სამაშველო ოპერაციის დასრულების შემდეგ კი, დისლოკაციის ადგილისკენ დაბრუნებისას, წყალში შეამჩნია სამარშრუტო ტაქსი ოთხი მგზავრით. მან ოთხივე მოქალაქე უსაფრთხო ადგილას გამოიყვანა, თუმცა თვითონ ვეღარ მოახერხა თავის გადარჩენა და გარდაიცვალა.

• The Minister of Internal Affairs of Georgia Vakhtang Gomelauri expressed his dee...
The Minister of Internal Affairs of Georgia Vakhtang Gomelauri expressed his deep condolences and attended the burial ceremony of the rescuer-fireman
Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri attended the burial ceremony held in Aghaiani village, Kaspi of the junior inspector of Vake-Saburtalo Firefighting and Rescue Service under Emergency Situations Management Agency who died as a result of the disaster.
First of all I would like to express my deep condolences to Zura's family. He was the member of a big MIA family. He was at the site of disaster from the very beginning and he was a person to rescue 7 persons, but couldn't manage to draw back and died. This person is a real heroe. I would like to express gratitude to those police officers who participated in rescue operations, as well as to soldiers of the Defense Ministry who saved people's lives." - stated the Minister.
The funeral ceremony was also attended by Prime-minister of Georgia Irakli Gharibashvili, Minister of Justice Thea Tsulukiani, Defense Minister Tina Khidasheli, the secretary of Security and Crises Management Board Minidia Janelidze, Head of Emergency Situations Management Agency Zviad Tsakashvili and other officials. The PM Gharibashvili awarded Zurab Muzashvili for “devotion in the line of duty after death”. PM Gharibashvili handed the award "Civil Devotion" to the father of the fallen rescuer. On June 13th Zurab Muzsashvili rescued 7 citizens and his partner in the line of duty during the flood that occurred in Vere River valley. At first the rescuer managed to rescue 3 people during disaster and his partner along with the citizens. Upon the end of the rescue operation, on the way back to dislocation, the rescuer noticed a mini-bus with four passengers floating in the water. The rescuer transferred the passengers to the safer areas, but could not survive himself and died.