• შს მინისტრის, გიორგი მღებრიშვილის ბრიფინგი
„პირველ რიგში, მინდა, კიდევ ერთხელ ყველას მოგილოცოთ ევროკავშირთან სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის მიმართულებით მიღწეული პროგრესი.
იცით, რომ ევროკავშირთან სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა საქართველოს ოფიციალურად 2013 წლის თებერვალში გადმოეცა და თითქმის სამი წლის განმავლობაში საქართველოს მთავრობას ძალისხმევა არ დაუშურებია მისი წარმატებით შესრულებისთვის. ეს იყო კომპლექსური პროცესი, რომელშიც ჩართული იყო ხელისუფლების ყველა რგოლი. ერთ-ერთ წამყვან როლს ამ პროცესში შინაგან საქმეთა სამინისტრო ასრულებდა. ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების 60 %-მდე სწორედ შსს-ზე მოდიოდა, მათ შორის, საზღვრის ინტეგრირებული მართვა, არალეგალური მიგრაციის, ორგანიზებული დანაშაულის, ნარკოდანაშაულის და ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლა, სამართალდაცვით სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავება.
მინდა, მადლობა გადავუხადო შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყველა თანამშრომელს, რომლებმაც საკუთარი წვლილი შეიტანეს, რომ ეს ვალდებულებები წარმატებით შესრულებულიყო.
მათ განსაკუთრებულად ვულოცავ ამ შედეგს.
ხვალიდან საქართველოს მოქალაქეებისთვის ევროკავშირის კარი ოფიციალურად გაიღება.
ეს არის დიდი ნდობა და აღიარება ჩვენი ევროპელი პარტნიორების მხრიდან, რომელიც, ამავდროულად, ასევე დიდ პასუხისმგებლობას გვაკისრებს.
მე დღეს ხელი მოვაწერე ბრძანებას, რომლითაც ჩვენს მესაზღვრე-კონტროლიორებს სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტებზე 28 მარტიდან დაევალებათ, რომ დეტალურად გაესაუბრონ ყველა მოქალაქეს, რომელიც იმ ევროპულ ქვეყნებში მიემგზავრება, სადაც ვრცელდება თავისუფალი სავიზო რეჟიმი, გაუწიონ კონსულტაცია უვიზო მიმოსვლის პირობებთან დაკავშირებით და შეამოწმონ მათი სამგზავრო დოკუმენტების შესაბამისობა შენგენის მოთხოვნებთან.
იმ შემთხვევაში, თუ ამგვარი შემოწმებისას და გასაუბრებისას გამოვლინდება, რომ რომელიმე დოკუმენტი არ შეესაბამება შენგენის ზონაში საზღვრის კვეთისთვის საჭირო სტანდარტებს, რაც თავისთავად გულისხმობს იმას, რომ აღნიშნული პირს, მაღალი ალბათობით, არ შეუშვებენ ევროკავშირში, მესაზღვრე-კონტროლიორი ამის თაობაზე მას წინასწარ გააფრთხილებს და მოსალოდნელ შედეგებსაც განუმარტავს.
ეს არის დამატებითი ღონისძიება, რომელსაც შსს მიმართავს მოქალაქეთა მაქსიმალური ინფორმირებისთვის, რათა არ მოხდეს უვიზო რეჟიმის პირობების დარღვევა.
ამასთან, როგორც მოგეხსენებათ, პრემიერ-მინისტრის დავალების შესაბამისად, ჩვენ შევიმუშავეთ სპეციალური პროგრამა, რათა საქართველოს ყოველი მოქალაქე, რომელიც უვიზო რეჟიმით გათვალისწინებულ პირობებს დაარღვევს, სწრაფად და ეფექტურად გამოვავლინოთ და ჩვენს ევროპელ კოლეგებს ინფორმაცია პროაქტიულად მივაწოდოთ.
აქვე შევნიშნავ, რომ ბოლო 6 წლის განმავლობაში ევროკავშირის ქვეყნებიდან საქართველოში შემოვიდა 7300 განცხადება რეადმისიის თაობაზე და აქედან, 95 პროცენტი დაკმაყოფილდა, რაც მოწმობს მჭიდრო თანამშრომლობას ევროკავშირის ქვეყნების სამართალდამცავ ორგანოებთან, როგორც ორმხრივი ხელშეკრულებების, ასევე, პოლიციის ატაშეების დონეზე.
ევროპელ პარტნიორებთან საერთშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის გაღრმავების მიმართულებით უმნიშვნელოვანესია ისტორიული შეთანხმება საქართველოს შსს-სა და ევროპოლს შორის, რომელსაც ხელი 4 აპრილს მოეწერება. ეს ნიშნავს იმას, რომ ჩვენ ვხდებით ევროკავშირის ნაწილი სამართალდაცვით სფეროში, რაც არის მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯი საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე.

• Press briefing of the Minister of Internal Affairs
“First of all I would like to congratulate all of you for the progress achieved in the direction of visa liberation with the European Union.
You are aware that Georgia officially received visa liberation action plan in 2013 and throughout these years Georgian government made its best efforts for successfully fulfilling the undertaken commitments. This was a complex process, involving entire governmental bodies. One of the leading role belonged to the Ministry of Internal Affairs. 60% of the commitments envisaged by visa liberalization action plan were targeted to be implemented by the Ministry of Internal Affairs, including border integration management, fight against illegal migration, organized crime, drug crime and trafficking and enhancing international cooperation in law enforcement sphere.
I would like to thank all the employees of the Ministry of Internal Affairs who made their contribution to fulfill the undertaken commitments.
I want to congratulate them for this particular outcome.
Tomorrow the door of the European Union will be opened for the Georgian citizens.
This is a great trust and recognition from the side of European partners, which, at the same time, is also a huge responsibility.
Today I signed an order which will oblige our border-controllers from March 28 to consult citizens willing to travel to European states on the terms of the visa free regime at the border crossing points of the country. Border-controllers will also be obliged to inspect whether citizens’ travel documents are in full compliance with Schengen requirements.
In case if the examination and consultation reveals that any of the documents do not comply with the Schengen border crossing required standards, border controller will inform the traveler on the possible outcome which can mean that particular person will probably not be allowed to enter the Schengen zone.
This is an additional activity exercised by the Ministry of Internal Affairs to provide citizens with maximal information in order not to violate terms of visa regime.
Herewith, as you may know, according to the instructions of the Prime Minister we’ve elaborated special program which enables efficient identification of those who violate visa free regime and provide our European colleagues with information proactively.
I would like to note that in the past 6 years period, Georgia received 7300 notices on readmission from EU countries, out of which 95% have been approved, which proves the close cooperation with law enforcement bodies of the EU states based on mutual agreements and successful work of police attaches.
The most important and historic agreement in the direction of enhancing international police cooperation with European partners, will be signed on April 4 between the Ministry of Internal Affairs and EUROPOL. It means that we are about to become an integral part of the EU in law enforcement sphere, which is an important step forward on the way to European integration.
I want to congratulate you once again and all of us should remember that road to Europe lies on the respect of law!