• შს მინისტრის მოადგილე პროექტის „შეისწავლე ისტორია - გახდი მკვლევარი“ - პრეზენტაც...
შს მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილი შს სამინისტროსა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთობლივი პროექტის - „შეისწავლე ისტორია - გახდი მკვლევარი“ - პრეზენტაციას დაესწრო. ღონისძიებას განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, შსს-ს აკადემიის რექტორი გივი მიქანაძე, შსს-ს არქივის დირექტორი - ომარ თუშურაშვილი, თბილისის საჯარო სკოლების ისტორიის პედაგოგები და მოსწავლეები დაესწრნენ.
პრეზენტაციაზე, პროექტის ფარგლებში, საჯარო სკოლის პედაგოგებმა და მოსწავლეებმა თემატური ბლოკიდან „უახლესი ისტორია“ საკითხები შეარჩიეს. თითოეული მათგანი, შსს-ს არქივის თანამშრომლების მხარდაჭერით, შერჩეულ თემაზე ინდივიდუალურად იმუშავებს.
საპილოტე პროექტში პირველ ეტაპზე 5 ჯგუფი მონაწილეობს. თითოეული ჯგუფი დაკომპლექტებულია არა უმეტეს 5 წევრისგან. კონკურსის წესით გამოვლინდება სამი ფინალისტი, თითოეულ ჯგუფს გადაეცემა სიმბოლური საჩუქრები, ხოლო 3 გამარჯვებული ჯგუფი შესაბამისი პრიზებით დაჯილდოვდება. გამარჯვებული ნაშრომი დაიბეჭდება შსს-ს არქივის ჟურნალში - „საარქივო მოამბე“.
პროექტის მიზანია შსს-ს არქივში დაცული და საზოგადოებისთვის უკვე ხელმისაწვდომი საქართველოს უახლესი ისტორიის მასალებით პროფესიონალი მკვლევარების გარდა ახალგაზრდების დაინტერესება; ასევე, მოსწავლეთა და სტუდენტთა კვლევის უნარების, კრიტიკული აზროვნების და წყაროზე მუშაობის სპეფიციკური უნარების განვითარება.

Deputy Minister of Internal Affairs Shalva Khutsishvili attended the presentation -“Explore History and Become Researcher” which is the joint project of the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Education and Science. The event was also attended by the Deputy Minister of Education and Science Lia Gigauri, Rector of MIA Academy Givi Mikanadze, Head of MIA Archive –Omar Tushurashvili, history teachers from the public schools and pupils.
At the presentation, within the frames of the project, school teachers and pupils selected themes from the blog-“Newest History”. Each of them will work individually on the selected theme with the assistance of the MIA Archive worker.
At the first stage, 5 teams will be involved in the pilot project. Each team is comprised of not more than 5 members. In the course of the contest three finalists will be revealed, each team will be awarded with gifts, while three winner teams will receive special prizes. The best work will be published in the MIA Archive journal-“Archival Bulletin”.
The project is aimed to get not only the researchers, but also youth interested in materials on the newest history of Georgia, which is available for the public. The project is also aimed at developing special skills while working on the source, research skills and critical thinking necessary for students and pupils.