• შს მინისტრის მოადგილე სახალხო დამცველის მიწვევით ახალგაზრდებისთვის შექმნილი ინოვ...
შს მინისტრის მოადგილე სახალხო დამცველის მიწვევით ახალგაზრდებისთვის შექმნილი ინოვაციური კონკურსის ”მე-ომბუდსმენი 2014” ფინალისტების დაჯილდოებას დაესწრო
2015 წლის 4 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე არჩილ თალაკვაძემ, ევროკავშირის ელჩმა იანოშ ჰერმანმა და ევროკავშირის წარმომადგენლობის ადამიანის უფლებების კოორდინატორმა საქართველოში ევა პასტრანამ კონკურსის „მე-ომბუდსმენი 2014“ გამარჯვებული მოსწავლეები დააჯილდოვეს.
2014 წელს ინოვაციური, ვებ-ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული კონკურსი „მე-ომბუდსმენი“ მეხუთედ გაიმართა და მასში მთელი ქვეყნის მასშტაბით 500-მდე გუნდმა (1500 მოსწავლე) მიიღო მონაწილეობა. ფინალური რაუნდის ნაშრომები 3 დამოუკიდებელი ექსპერტისგან შემდგარმა ჟიურიმ შეაფასა.
არჩილ თალაკვაძე ღონისძიებაზე მიწვეული იყო როგორც სახალხო დამცველის ყოფილი მრჩეველი, რომელმაც წლების წინ კონკურსის „მე-ომბუდსმენი“-ს იდეა და პროექტი შეიმუშავა და ევროკავშირის მხარდაჭერით დააფუძნა.
პირველ ადგილზე გასულმა მოსწავლეებმა საჩუქრად მიიღეს ლეპტოპები (hp), მეორე ადგილზე გასულებმა - პლანშეტური კომპიუტერები (iPad Air) და მესამე ადგილზე გასულებმა მინი პლანშეტური კომპიუტერები (iPad mini). ფინალში მონაწილე ყველა მოსწავლემ კი სამახსოვროდ სერტიფიკატები და საკანცელარიო ნივთებით სავსე ზურგჩანთები მიიღო.
კონკურსი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერითა და ევროკავშირის პროექტის „სახალხო დამცველის აპარატის ხელშეწყობა“ დაფინანსებით გაიმართა.

• Deputy Minister of Internal Affairs attended award ceremony of finalist who won ...
Deputy Minister of Internal Affairs attended award ceremony of finalist who won the Contest “Me–Ombudsman”
On February 4, 2015 Public Defender Ucha Nnuashvili, Minister of Education and Science Tamar Sanikidze, Deputy Minister of Internal Affairs Archil Talakvadze, EU Ambassador Ianush Herman and EU Delegation human rights coordinator Eva Pastrana awarded pupils who won the Contest “Me – Ombudsman.
In 2014 innovative, web technology-based Contest “Me - Ombudsman” was held for the fifth time involving more than 500 teams (1500 pupils). Final three written conclusions were evaluated by the jure consisting of three experts.
Archil Talakvadze was invited to attend the event as the former adviser of the Public Defender. Years ago, the idea of “Me-Ombudsman" contest and project was developed by Archil Talakvadze and founded with the support of the European Union.
Pupils who won the first place received HP laptops, second place winners-I Pad Air and those who earned the third place was awarded with iPad mini. All pupils who participated in the final were received certificates and Knapsacks full of stationery.
The competition was organized with support of the Ministry of Education and Science of Georgia and with financial support of the EU-funded project “Support to the Public Defender’s Office”.